Zahraniční noviny o nespravedlnosti na olympiádě

Byli jsme jedni z těch, kdo bez dechu sledovali triumf amerického gymnasty Paula Hamma ve víceboji, píše americký deník The New York Times. Po prvních kolech byl na dvanáctém místě. Na bradlech se ale zázračně zlepšil a získal zlatou medaili. Zní to jako inspirativní historka o vítězství sportovního outsidera. Až na jeden malý háček - Paul Hamm si zlatou vůbec nezasloužil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Hammova chyba to ale není, mohou za to rozhodčí. Ti špatně oznámkovali nejprve Rusa Němova a pak i korejského gymnastu, který nakonec skončil druhý. Proto je Mezinárodní gymnastiská federace suspendovala. Hammova zlatá tak možná trochu ztratila lesk, bylo by ale nespravedlivé, kdyby o ni přišel kvůli numerické chybě. Byl hrdinou večera, předvedl neobyčejný výkon. Mezinárodní arbitrážní komise má navíc dobrý důvod, proč Hammovi medaili nevzít, Korejci protest nepodali včas. A tak se my, kdo jsme byli svědky Paulova mimořádného výkonu, přimlouváme, aby byl vystaven duplikát zlaté medaile, navrhuje deník New York Times.

Finále mužů na hrazdě pak, podle deníku Australian, provázela další kontroverzní scéna. Americký gymnasta musel před svým vystoupením vyslechnout hlasitý nesouhlas publika. Ten nesměřoval vůči němu, ale proti rozhodčím. Publiku se nelíbila známka ruského gymnasty, který nakonec skončil až třetí. Rus Němov si tak po několik minut mohl vychutnat nečekanou podporu davu. Pořadatelé byli spontánním chováním publika úplně zaskočeni. Žádali ticho, lidé však jejich prosby úplně ignorovali, škodolibě vykresluje situaci australský list.

To ruský deník Moskovskaja Pravda má úplně jiné starosti. Trápí ho špatná pověst, kterou mají ruští sportovci.

Koulařka Irina Koržaněnková totiž musela vrátit zlatou medaili poté, co měla pozitivní dopinkový test. Deník se obrací na ruské sportovní činitele. Proč nemůžeme své sportovce kontrolovat? Proč nevyřadíme ty, kteří mají problémy s dopinkem, jako to udělali Američané, ptá se list. Že Rusko nevyhrává tolik medailí jako dřív je sice smutné a otravné, ale dá se to snést. Zato dopinkové skandály nás mohou úplně znemožnit, varuje Moskovskaya Pravda.

Slovenské deníky mimo jiné zaznamenávají razantní požadavek slovenské lékařské komory na okamžité stažení reformních zákonů, které už na nejbližší schůzi parlamentu předkládá ministr zdravotnictví Rudolf Zajac. Lékařská komora a některé další organizace argumentují tím, že se vytváří prostor pro privatizéry k neomezenému nakládání s miliardami korun občanů. Jejich postoji se v deníku Sme věnuje Peter Schutz v komentáři "Kazisvěti komory".

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová o slovenském zdravotnictví

Japonský úřad pro císařskou rodinu výjimečně popustil uzdu své výmluvnosti. Princezna Masako prý trpí stresem a depresí a musí vyhledat odborníka. Píše to deník International Herald Tribune. Otevřeně mluvit o problému skoro vždycky znamená i první krok k jeho vyřešení. A tak je tomu i v tomto případě. Různé kuloární šeptandy totiž společenskému tlaku na císařskou rodinu vůbec neprospívají.

Princezna Masako je na tom skoro nejhůř. Nikdy jí nebylo dopřáno věnovat se právům, která vystudovala. Po svatbě s korunním princem Naruhitem čekala veřejnost potomka. Když konečně přišel, zase to byla holčička. A Japonci chtěli následníka. Letos v květnu se Naruhito postavil za svou manželku. Je prý úplně vyčerpaná a po ztrátě kariéry nemá co dělat. Doufejme, že terapie postaví Masako na nohy. Byla by velkým přínosem pro trůn. Ovládá čtyři jazyky a její vzdělání je v dnešním světě k nezaplacení. Má větší cenu než korunovační klenoty.

Jiří Hošek, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme