Zahraniční noviny o pomoci Iráku

Americký Senát ani Kongres nesouhlasí s poskytnutím dvaceti miliard dolarů Iráku. Polovinu peněz chtějí Iráku věnovat, druhou půlku půjčit. Událost komentuje deník New York Times. Proti prezidentu Bushovi stojí hned tři protivníci - v Demokratické straně totiž nastal rozkol, píší Timesy. Demokratům jde hlavně o to, nesouhlasit s prezidentem Bushem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Jedna část strany proto chce redukovat moc Spojených států v Iráku a financování nechat na Světové bance. Že by pak moc nezbylo na nemocnice či školy, je nasnadě. Druzí, a s tím souhlasí i někteří Republikáni, chtějí Iráku půjčit. Říkají znásilněnému iráckému lidu: tady máte kreditní kartu. Čerpejte z ní a zaplatit můžete později. A konečně třetí frakce se odvolává na blaho amerického i iráckého lidu. Zastoupení těchto skupin ve straně se stále mění. Zatímco se američtí zákonodárci přou, prezident Bush se snaží získat peníze u svých spojenců po celém světě.

O návštěvě Bushe v Tokiu informují Japan Times. Japonsko poskytne na rekonstrukci Iráku asi jednu a půl miliardy dolarů. Premiér Džuničiro Koizumi nicméně prezidenta Bushe upozornil, aby využil pomoci Organizace Spojených národů.

Podle pozorovatelů to měla být malá výtka Bushovu unilateralismu. OSN je stará, odvětil americký prezident. Narážel tím na to, že mezinárodní společenství potřebuje nutně restrukturalizovat. George Bush ale nakonec neopoměl Koizumimu poděkovat za finanční pomoc, píše se v Japan Times.

U Kaspického moře zuří nepokoje. Volby v Azerbajdžánu totiž vyhrál syn bývalého prezidenta Hejdara Alijeva. Jak informuje ruský list Moscow Times, přímo na pobřeží se tak setkaly policejní jednotky se vzbouřenci, kteří nového vůdce odmítají. Jde o nejhorší protesty v zemi za posledních deset let. Už dva lidé byli zabiti a na padesát zraněno.

Kvůli nedostatečné kapacitě nemocnic se na improvizované pohotovosti změnily i lékárny. Zahraniční pozorovatelé označili za nepřípustné nejen zmanipulované volby, ale i brutální chování policejních jednotek. V Azerbajdžánu se zmařily další šance na demokratické volby, tvrdí mezinárodní experti. Tolik Moscow Times.

Už prakticky 12 let švýcarská ekonomika neroste. Tisk si stěžuje na neschopnost současné vlády a před dnešními parlamentními volbami naznačuje, že by bylo třeba ji změnit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní důvody ke změně zjišťoval ze švýcarských deníků náš zpravodaj David Šťáhlavský.

Saudskoarabský list Arab News informuje o konferenci o ženských právech, která se konala v Rijádu. Měla podpořit lepší postavení žen ve společnosti, ale tak, aby tím nebylo ohroženo učení Islámu. Například chystaných voleb do místních zastupitelstev by se tu měly účastnit i ženy. Neúčast žen na veřejném dění ale není jen politickou otázkou. Světová banka přisuzuje pomalý rozvoj Středního východu právě utlačování žen. Žádná země nemůže zvyšovat svůj standard bez účasti poloviny své populace, píše se v nedávno vydané studii. Proto musíme ženám poskytnout vzdělání a vpustit je do politického a veřejného života, tvrdí deník.

Co to ale znamená: aby nebylo ohroženo učení Islámu? Pravda je taková, že většina omezení žen nemá s Islámem nic společného. O tom, že by žena neměla volit, řídit auto nebo uskutečňovat peněžní operace, se totiž v koránu nic nepraví, dodává list Arab News.

Julie Rákosová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme