Zahraniční tisk o Blízkém východě

Dnešní zahraniční noviny se ohlížejí za sérií atentátů v Izraeli, tvrdí, že mír na Blízkém Východě je opět v nedohlednu a že ex-manželka Usámy Bin Ládina vypovídá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Světovému tisku dominují především ohlasy na nejnovější sérii palestinských atentátů v Izraeli s desítkami mrtvých a dvěma sty raněných. Britský Daily Telegraph napsal, že Západ by měl státům jako Írán, Sýrie a Irák jasně říct, že nemohou nadále beztrestně podporovat Islámský džihád, Hizbolláh nebo Hamás. Jedno z poučení z teroristických útoků 11. září proti USA zní, že boj proti terorismu je nedělitelný.

Pařížský Le Figaro připomíná, že už osm měsíců je mezi Izraelem a Palestinci všechno zablokováno. Izrael trvá na bezpodmínečném sedmidenním absolutním klidu zbraní před obnovením dialogu - a bez dialogu Palestinci klid nezajistí. Pro Jásira Arafata je tak stále obtížnější přimět Palestince k pořádku. Dokud mu USA nedají naději obnoveného dialogu, bude muset volit mezi dvěma zly: Postaví-li se extrémistům ve vlastních řadách, riskuje občanskou válku - když to neudělá, vyprovokuje stále tvrdší represe ze strany Izraele.

Konzervativní dánský Berlingske Tidende poznamenal:

Bomby v Jeruzalémě a v Haifě vybuchly pouhé dva týdny poté, co se americký ministr zahraničí Colin Powell ve svém mimořádně závažném projevu pokusil zlomit nekonečnou spirálu násilí na Blízkém východě. Jeho poselství bylo jasné: Jásir Arafat a jeho palestinská samospráva musí teror zastavit. Izrael musí projevit zdrženlivost, stáhnout se z obsazených území a zajistit Palestincům slušné životní podmínky. Jásir Arafat ale musí po krvavém víkendu pochopit, že sen o nezávislé Palestině se nesplní, dokud se nebudou lidé moci bezpečně pohybovat kdekoli v Jeruzalémě nebo v haifských či jiných autobusech, uzavírá dánský list.

Španělský ABC konstatuje, že Blízký východ je opět o kus blíž k válce, jak si to teroristé odjakživa přáli. Jásir Arafat svou nepochopitelnou inkompetencí dokázal, že izraelský premiér Ariel Šaron má se svými požadavky bezpečnosti země pravdu. Pro Arafata to znamená zdrcující porážku a jeho prestiž a autorita ve světě klesla na nulu. Je znepokojivé sledovat, jak palestinské děti a mládež oslavují masakr v Jeruzalémě a v Haifě. Tito mladí jsou budoucí potravou pro děla v rukou nového Talibanu.

Švýcarské noviny Neue Zürcher Zeitung poznamenávají, že palestinské atentáty jako prostředek vyjednávání jsou nebezpečné. Značně omezují prostor i každého dalšího izraelského premiéra dohodnout se s Palestinci. Navíc existuje nebezpečí, že překročí-li tyto provokace určitou hranici, následná izraelská reakce změní Palestinu v hromadu trosek podobnou Čečensku.

Německý deník Die Welt přinesl výpověď bývalé manželky Usámy bin Ládina, která o něm řekla, že spí jen tři hodiny denně a je už totálně paranoidní. Mluví jen zašifrovaně, takže mu často nerozumějí už ani jeho poradci. Nenosí už ani hodinky na baterie, z obavy, že by ho tak mohla vypátrat americká letadla. 45letá bin Ládinova ex-manželka uprchla se třemi ze čtyř společných dětí z Afghánistánu do Spojených arabských emirátů, protože bin Ládin si v létě vzal novou ženu, 17letou dívku.

Z obavy, aby ho nepřemohla únava, už prý bin Ládin skoro nejí, přestože je diabetik. Jeho 18letý syn Abdalláh je stále u něho. Až přijde čas, hodlá bin Ládin podle slov své bývalé manželky vyhlásit "válku všech muslimů proti satanům USA a Británii". Poté jej má jeho syn před kamerami střelit do hlavy a učinit z něho mučedníka islámu. Předtím však ještě bin Ládin údajně chystá - podobně jako v New Yorku - sebevražedné zničení Eiffelovy věže v Paříži, Big Benu v Londýně a Capitolu ve Washingtonu.

Robert Mikoláš, Olga Jeřábková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme