Zahraniční tisk o jednáních afghánského premiéra v USA
Kromě hodnocení návštěvy premiéra Karzáího ve Spojených státech se listy opět věnují vývoji na Blízkém východě po nejnovějším palestinském sebevražedném atentátu. Komentují také začínající kongres kritiků globalizace v brazilském Porto Alegre nebo odchod Alaina Prosta z Formule 1.
Ruský Kommersant hodnotí návštěvu dočasného afghánského premiéra Hamída Karzáího v USA jen jako částečný úspěch. Podle listu chtěl Karzáí dosáhnout dvou významných cílů: hospodářské pomoci pro svou zemi a odvrácení Američanů od myšlenky jejich dlouhodobého pobytu v Afghánistánu. Prvního z obou záměrů Karzáí úspěšně dosáhl. V druhé záležitosti se však nynější afghánský státník očividně neprosadil. Při setkání s prezidentem Bushem projevil Karzáí přání, aby američtí vojáci v jeho zemi zůstali jako součást mezinárodních mírových sil. Tato myšlenka však u George Bushe nenašla pochopení, uvádí ruský Kommersant.
Konzervativní švédský Svenska Dagbladet poznamenává k současné situaci na Blízkém východě:
Nejnovější palestinský sebevražedný atentát je pouze jedním v dlouhé řadě této krvavé historie intifády. Atentát spáchala studentka jedné islámsky orientované univerzity. To dokazuje, že příliv rekrutů pro mučednickou smrt zjevně neochabl. Jenže s každým úderem se Palestinci "odbombardovávají" stále dál od procesu jednání, který je jedinou možnou cestou k mírové existenci vlastního státu. Totéž platí i pro strategii izraelské vlády: její víra, že vojenská síla povede k politickému řešení, je elixírem života palestinského extrémismu, soudí Svenska Dagbladet.
Vídeňský Der Standard k úspěchu italského premiéra Berlusconiho v Evropské unii napsal:
Drzost vítězí. Platí to přinejmenším v osvíceném kruhu evropských ministrů zahraničí a hlav členských států a vlád. Jinak lze těžko vysvětlit, jak snadno prosadil italský premiér a šéf diplomacie v jedné osobě dva zástupce Itálie do Evropského konventu, který má vypracovat evropskou ústavu: sociálního demokrata Giulia Amata jako viceprezidenta a Gianfranca Finiho jako zástupce italské vlády.
Když Silvio Berlusconi po vykonané práci opouštěl místo svého triumfu, nijak neskrýval, že to chápe jako své vítězství. A kdo tohoto sporného, z korupce podezřelého mediálního magnáta zná, ten ví, že Berlusconi hodlá nepochybně dobýt dalších evropských vítězství - i ve vlastním soukromém zájmu, píše rakouský Der Standard.
Podle informací deníku Die Welt dosáhla nezaměstnanost v Německu v lednu 2002 čtyři miliony a 280 000 osob. V porovnání s loňským prosincem je to o 315 000 osob víc. List poukazuje na to, že v zimních měsících lednu a únoru se sezónní nezaměstnanost vždy zvyšuje. Ovšem v lednu 2002 se ve srovnání s minulostí poprvé za čtyři roky nezaměstnanost výrazněji zvýšila. Nejvyšší stav byl v Německu zaznamenán v lednu 1998 - čtyři miliony a 820 000 osob. V průběhu letošního volebního roku se očekává pokles pod hranici čtyř milionů, uvádí deník Die Welt.
Kongresem kritiků globalizace, který má dnes začít v brazilském Porto Alegre, se zabývá vlámský deník De Morgen vycházející v Bruselu.
Porto Alegre - píše list - je místem pestrobarevného všestranného dění: evropští odboráři, američtí intelektuálové, indičtí rolníci, domorodci z amazonského pralesa, klasické nevládní organizace - ti všichni přicházejí říct, jak by měl vypadat jejich lepší svět...Ale určité skupiny nebo regiony zastoupeny nebudou: předně proto, že cesta do Porto Alegre je příliš drahá. A zadruhé i proto, že hnutí odpůrců globalizace není všude stejně silné. Ale hlavní otázkou přirozeně je, zda dokáží desetitisíce účastníků kongresu společně pracovat a myslet, píše bruselský De Morgen.
Nezávislý pařížský Le Monde komentuje definitivní odchod čtyřnásobného mistra světa Alaina Prosta z týmu Formule 1:
Sport už není měkké hnízdečko chránící před vnějším světem, píše list: Fúze, prodeje, sociální plány a ukončení toho či onoho patří ke každodennímu ekonomickému dění i v této oblasti. Formule 1 s trvale narůstajícím rozpočtem je od nynějška vyhrazena pouze "obrům" automobilového průmyslu, kteří v ní našli jedinečnou výkladní skříň pro svou techniku a reklamu.
Sportovní soutěžení automobilů se konkurenčním bojem v průmyslu změnilo. Ale soutěž by přesto měla zůstat soutěží. Neměla by se podřizovat tlaku reklamy, která zkresluje základní prvek Formule 1: zůstat nadále pro mnoho lidí oblíbeným automobilovým závodem, uzavírá pařížský Le Monde.