Zahraniční tisk o nové irácké zpravodajské službě

Londýnský deník Daily Telegraph informuje o založení irácké zpravodajské služby. Včera ho ohlásil předseda prozatímní vlády Ajád Aláví. Jeho vystoupení bezprostředně předcházel další sebevražedný atentát. Jeho obětí se stalo 10 lidí byli to policisté, bankovní úředníci a dvě děti, které zahynuly před budovou policejní stanice v Hadíše asi 40 kilometrů od Bagdádu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

Vedení domácí zpravodajské služby v Iráku bude koordinovat práci několik špionážních sítí, které už v zemi pracují. Irácký premiér řekl, že se zpravodajci budou snažit proniknout mezi povstalce, kteří za poslední rok zabili stovky Iráčanů, a zlikvidovat jejich organizace. Na generálním ředitelství nové služby budou pracovat lidé z bývalé opozice proti Saddámovu režimu, kteří budou své zprávy podávat přímo premiérovi.

Britský deník dodává, že se včera v centru Bagdádu shromáždily stovky lidí, kteří protestovali proti pokračujícímu násilí a proklínali vůdce islámských teroristů Abú Músu al-Zarkávího. Tento rodilý Jordánec je pokládán za strůjce řady vražedných akcí. Rozhořčení a obavy budí především nálože umístěné v automobilech po celém Iráku a vraždy zajatých cizinců.

Irácký premiér včera uvedl, že bezpečnostní situace v Iráku se navzdory atentátům zlepšuje. Ajád Aláví se nyní chystá na své první zahraniční cesty. Povedou především do sousedního Kuvajtu a Íránu, které byly v osmdesátých a devadesátých letech terčem agrese iráckého diktátora Saddáma Husajna.

Vláda Nového Zélandu včera oznámila sérii sankcí proti Izraeli. Podnětem byl rozsudek, který poslal na několik měsíců do vězení dva Izraelce za to, že se pokoušeli ilegálně získat novozélandská víza. Premiérka Helen Clarková je obvinila, že jsou agenty izraelské tajné služby.

Dopisovatel izraelského listu Ha Arec píše, že od nynějška budou muset izraelští úřední činitelé před cestou na Nový Zéland požádat o vstupní víza. Premiérka nepřijme izraelského prezidenta Moše Kacava při jeho plánované srpnové návštěvě Austrálie a Nového Zélandu.

Několik dalších oficiálních cest bude zrušeno a pověřovací listiny nového izraelského velvyslance na Novém Zélandě nebudou schváleny. Výrazně se omezí úřední kontakty s lidmi, kteří působí na několika místech Nového Zélandu jako čestní konzulové.

Podle australského deníku The Age také australská vláda nařídila operaci, která má odhalit, zda izraelští agenti nenarušili svrchovanost její země. List New Zealand Herald si hraje s myšlenkou, že i legendární izraelský Mossad má nyní příliš mnoho nepřátel a úkolů a profesionalita jeho lidí může klesat. Izraelská vláda všechna obvinění ze špionáže na Novém Zélandě a v Austrálii odmítla.

Dějiny nebudeme přepisovat, cituje Frankfurter Algemeine Zeitung slova spolkového prezidenta Horsta Köhlera pronesená během jeho první zahraniční návštěvy. Tu věnoval rodnému Polsku. Německými deníky listoval zpravodaj Českého rozhlasu v Berlíně David Šťáhlavský.

Historie se nebude přepisovat, cituje FAZ slova spolkového prezidenta Köhlera, pronesená během jeho první zahraniční návštěvy v úřadu. Tu věnoval rodnému Polsku. Návštěva proběhla ve výrazně přátelské atmosféře. Köhler navázal na "Gdaňské prohlášení" prezidentů Kwaszniewského a svého předchůdce Raua o usmíření a společné vzpomínce na oběti z řad uprchlíků a vyhnanců a vyslovil se pro pokračování dialogu v tomto duchu, všímá si FAZ.

Jasnými slovy se Köhler také distancoval od takzvané "Pruské poručnické správy", která shromažďuje majetkové požadavky odsunutý Němců z území dnešního Polska. Spolkový prezident vyslovil politování nad těmito aktivitami, i když sám nevidí v Německu žádnou politickou sílu, která by se chtěla těmito majetkovými požadavky zabývat.

Také Mitteldeutsche Zaitung chápe polskou cestu nastoupivšího prezidenta jako nový akcent německé zahraniční politiky. Berlínský Tagesspigel připomíná, že Köhlerovým rodiště je polský Skierbieszów, odtud jeho zvláštní vztah k Polsku. Jeho rodiče byli totiž vysídleni z Rumunska, ale do Polska "nepřišli o své vůli", cituje deník slova prezidenta, který tak zmínil fakt, že z vesnice jednotky SS v roce 1942 nejprve vyhnali polské obyvatele. Německo si uvědomuje svou odpovědnost a proto nebude přepisovat historii, dodal Köhler.

Z ponurého světa tajných služeb se nyní podíváme do pohádkových Bradavic, které proslavila britská spisovatelka Jane Rowlingová a její dětský hrdina Harry Potter. A právě zde se patrně léčí psychózy podáváním kouzelného elixíru. Pokud je pacient neklidný, nebezpečný nebo v deliriu, stačí, aby přítelkyně Harryho Pottera Hermiona vyhledala v knihách správné zaklínadlo.

Asi jste uhodli, že jde o aféru s klecovými a síťovými lůžky v českých azylech pro duševně nemocné, kterou si tentokrát podal komentátor bratislavského deníku Sme. Duchovní matka Harryho Pottera, paní Rowlingová podle něj zabloudila ve světě svých knih, když u české vlády a prezidenta intervenovala proti omezování a trýznění duševně nemocných lidí.

V čarovném světě se patrně potácí i český ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi, který vzápětí nařídil, aby se zmíněné nehumánní pomůcky zrušily. Autor článku se omlouvá za ironický tón nemyslí si, že by se lidem v klecovém či síťovém lůžku dařilo nějak skvěle, ale jeho alternativou jsou buď popruhy nebo tlumivá medikace.

A právě tyto pomůcky si může vyzkoušet i paní Rowlingová, ministr Kubinyi a celá řada dalších lidí, kteří mají vedle dobrého srdce i hysterické sklony.

Petra Lazáková, Jan Černý, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme