Zahraniční tisk o papežově cestě do Řecka a Sýrie

Světové listy se také zamýšlejí nad návštěvou delegace Evropské unie na Korejském poloostrově a komentují nařízení Evropského soudu pro lidská práva o odškodnění rodin zastřelených příslušníků IRA. Informují rovněž o první mši sloužené přes mobilní telefon.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pařížský Le Figaro k současné návštěvě Jana Pavla II. v Řecku, Sýrii a na Maltě napsal, že papež projevil odvahu. Svou cestou po stopách apoštola Pavla realizuje Svatý Otec nejen cestu piety a vzpomínání. Nevyhýbá se totiž ani značným problémům, které například ve vztazích mezi církvemi nadále existují. Nemá smysl připomínat překážky nebo dramata a krvavé incidenty mezi křesťany a muslimy. Papež se na Blízkém východě nehodlá vzdát ani obtížného dialogu s cílem přispět k vytvoření příznivějšího klimatu ve prospěch míru, uzavírá Le Figaro.

Švédský list Dagens Nyheter bilancuje návštěvu premiéra Görana Perssona, který v čele delegace Evropské unie jednal v severní i v jižní Koreji a obdělával tam svým způsobem "pole neorané". Severní Korea - píše deník - je strašná země, chudá a izolovaná. Obyvatelstvo je indoktrinováno komunistickou ideologií a vládne mu krajně tvrdá diktatura. Lidé tímto nelidským systémem velice trpí.

Cílem Perssonovy cesty nebyl žádný revoluční průlom. V podstatě šlo o obnovu korejsko-korejských rozhovorů mezi severem a jihem poloostrova. Persson přivezl domů dokonce ujištění Severní Koreje, že v příštích dvou letech nebude testovat žádné rakety dlouhého doletu. To by mohlo mít určitý vliv na americký plán vybudovat nový protiraketový systém, uvádí švédský Dagens Nyheter.

Severní Korea nicméně pokračuje v prodeji raket, uvádí dnešní The Washington Post. Severokorejský vůdce Kim Čong - il uvedl, že by rád dostál svým slibům a projevil vůli ke zlepšení vztahů s Washingtonem a Soulem. Jak však vzápětí dodal, jeho země si nyní nemůže dovolit zastavit obchod s raketami. Javier Solana, který jako vyslanec Evropské unie navštívil Kim Čong - ila, uvedl: "Když najde lidi, kteří od něj budou chtít rakety koupit, prodá je." Přesto další představitelé Evropské unie po návštěvě Severní Koreji popsali severokorejského vůdce jako člověka, kterému velmi záleží na přiblížení se Americe a to i za cenu ústupků. Takový portrét je v ostrém kontrastu s rétorikou a neobratnými výhrůžkami, které denně chrlí severokorejská propaganda, dodává The Washington Post.

Britský deník The Times věnuje pozornost nařízení Evropského soudu pro lidská práva, podle kterého má vláda Velké Británie vyplatit rodinám deseti zastřelených členů Irské republikánské armády odškodné ve výši 10 tisíc liber. Štrasburský soud shledal okolnosti, za kterých v letech 1987 až 1992 zemřeli uvedení členové IRA, v rozporu s druhým článkem konvence o lidských právech, který každému zaručuje právo na život. Podle evropských soudců použila vládou instruovaná policie nepřiměřenou sílu a použila své zbraně s úmyslem zastřelit protivníky. "Vláda přece nesmí ani uprostřed konfliktu překročit hranice zákona," cituje deník jednoho ze soudců.

O tom, že země vycházejícího slunce potřebuje takzvané strukturální reformu etiky, dnes píše japonský deník Yomiuri. Komentátor deníku zdůrazňuje, že problémy země nejsou jen ekonomické a daňové. Nová japonská administrativa by se podle něj měla v první řadě vypořádat s degenerací etiky ve společnosti. "Při cestování v Japonsku mi nikdo ve vlaku nenabídne místo k sezení, zatímco na mé cestě po Jižní Koreji jsem zažíval pravý opak. Vypadá to, jako bych byl v Japonsku považován za mladíka, zatímco v Soulu jsem respektován jako starý muž. Tři principy, na kterých staví současná ústava, tedy suverenita, dodržování lidských práv a pacifismus, by měly být doplněny o čtvrtý: vznešené morální zásady", uzavírá komentátor japonského deníku Yomiuri.

V německém Hannoveru se tento čtvrtek konala první evangelická bohoslužba na světě prostřednictvím mobilních telefonů v podobě SMS. Informoval o tom německý deník Die Welt. Požehnání tak na dálku získalo víc než 1500 mladých lidí z Německa a dalších evropských zemí. Takzvanému "modlícímu týmu" došly naopak stovky proseb a žádostí o pomoc - rovněž jako SMS. Když už mladí nechodí osobně na mši, dostanou se do náruče církve alespoň virtuálně, píše list. Pro skoro tři a půl milionů mladých Němců je život bez mobilu prý už naprosto nepředstavitelný. Je tedy načase, aby se i církve zapojily do oblíbené hry mládeže s posíláním "es-em-esek". Ročně jich mladí Němci na všechny světové strany rozešlou na 15 milionů, uvádí Die Welt.

Marika Táborská, Olga Jeřábková, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme