Zahraniční tisk o soudním zákazu plošných telefonních odposlechů v USA

Ve Spojených státech pokračuje boj za legalitu telefonních odposlechů. Americký prezident George Bush se plně postavil za program Národního bezpečnostního úřadu, který sbírá data o hovorech ve Spojených státech. Federální soud v Detroitu rozhodl, že tento program musí být zastaven. Ministerstvo spravedlnosti se ale odvolalo. Jak na celý spor reagují média?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

"Je to dobrá zpráva", myslí si New York Times a pokračuje. "Jakmile byl rozsudek vynesen, Bushovi stoupenci v Kongresu začali volat po nových zákonech, kterými by napadli námitky soudkyně Taylorové. Republikáni poukazovali i na to, že soudkyně Taylorová byla jmenována demokratickým prezidentem Jimmym Carterem. Taylorová ale opět postavila právo nad bezpráví státní správy a ukázala, že pravidla ústavního procesu stanovená před více než dvěma sty lety mají stále své opodstatnění," uzavírá New York Times.

"Nejsou to jen ohniví kritici prezidenta Bushe, kteří si myslí, že prezident jedná jako by byl neomezeným vládcem", píše list Washington Post. "Soudkyně Taylorová sestřelila Bushův neoprávněný program domácího sledování jako ilegální a neústavní. Je to pro Bílý dům velmi zdrcující. Zejména po nedávném výroku Vrchního soudu, který rozhodl v neprospěch Bushových soudních řízení s podezřelými z teroristických útoků. Rozhodnutí Anny Taylorové ale není definitivní. Další projednávání se očekává a Bílý dům je skálopevně přesvědčený, že se mu podaří její verdikt zvrátit," spekuluje o dalším vývoji Washington Post.

K tématu se vyjadřují také evropské deníky. Francouzský Le Monde americkou soudkyni chválí: "Vládní advokáti se snažili odradit justici od projednávání stížnosti asociací pro ochranu svobod proti telefonickým odposlechům. Federální soudkyně z Detroitu se ovšem nenechala odradit. Nejen že stížnost ohodnotila jako oprávněnou, ale navíc přikázala vládě, aby okamžitě odposlechy ukončila."

V podobném duchu jako francouzský list informuje o tématu i italský deník Corriere della Sera, který na závěr článku připomíná: "Rozhodnutí soudkyně Taylorové ale v žádném případě nebude mít okamžitý efekt. Může vstoupit v platnost až po sedmém září, na kdy je svolán odvolací soud."

Chorvatský týdeník Globus se ve svém nejnovějším vydání zamýšlí nad teroristickou hrozbou v Evropě. Jedním z hlavních rizik je podle něj Bosna a Hercegovina. Západní zpravodajské služby totiž tuto balkánskou zemi opustily a teď se z ní stává základna Íránců. Z chorvatského tisku cituje náš balkánský spolupracovník Martin Ježek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Ježek cituje z chorvatského týdeníku

"Je úplně v pořádku, pokud jste mrzutí, ale musíte být na to dostatečně staří", píše list International Herald Tribune, který cituje závěry výzkumu vědců z Morgan State University v Baltimore. Psychologové pracovali se skupinou 381 mužů a žen ve věku od 19 do 89 let a testovali jejich inteligenci a osobnostní charakteristiky. Po shrnutí výsledků došli k závěru, že u starších účastníků výzkumu souvisí příjemné jednání nepřímo s inteligencí. Z toho tedy vyplývá, že být starší a nepříjemný může značit vyšší IQ.

Pokud jste tedy vždy odsuzovali lidi, kteří reptali v obchodech a restauracích a žádali lepší zboží nebo služby, přestaňte je kritizovat a připojte se k nim. Je to jeden ze způsobů, jak podle daného průzkumu dokázat, že Váš rozum ještě funguje", dodává International Herald Tribune.

Jana Samková, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme