Zahraniční tisk o ultimátu daném Íránu

V pátek vyprší ultimátum dané Íránu Radou bezpečnosti OSN. Podle všeho to vypadá tak, že Teherán o svém jaderném programu nebude ochotný vůbec diskutovat a světové společenství se dostane do obtížné situace. Írán a otázka jeho jaderného programu je na stránkách světových listů už takovou stálicí. Nejinak je tomu i dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Francouzský deník Le Monde volí v této souvislosti pesimistický tón: Ani včerejší schůzka íránského vice-prezidenta s generálním ředitelem Agentury pro atomovou energii zřejmě nic nezmění na postoji Íránu. Výsledky rozhovorů nebyly zveřejněny. Je ale více než jasné - myslí si list - že zpráva Agentury pro atomovou energii pro OSN nebude pozitivní.

Italský deník Corriere della Sera v této souvislosti připomíná iniciativu izraelské vlády, která vypustila satelit monitorující íránské území: Je pochopitelné, že Izrael považuje Írán za hrozbu pro svou existenci a chce dát najevo, že na rozdíl od druhé světové války mají dnes Židé vojenský potenciál pro svou obranu, píše Corriere della Sera.

Všichni si asi ještě vybavíme několik týdnů trvající demonstrace ve Francii, které byly vyvolány novými podmínkami pro uzavírání pracovních smluv mladých lidí. Situace se uklidnila, téma je ale ve francouzské společnosti stále živé. Včera podepsaly odborové organizace a sdružení podniků vládou navrženou chartu, která by měla upravovat udělování a průběh podnikových stáží a zlepšit tak šance mladých na trhu práce. Co na to francouzský tisk?

Například list Le Figaro píše: Charta je doplněním zákona o rovných šancích z března 2006, ustavuje povinné stáže v rámci pedagogického cyklu, omezuje ale na 6 měsíců stáže mimo školní výuku. Dále zaručuje stážistům pracujícím v podniku déle než 3 měsíce právo na odměnu. Vláda a podniky doufají, že text vnese do odvětví více bezpečnosti a pravidel pro obě strany," uvádí dále list. "Některé studentské organizace ovšem text odsuzují jako pouhou nefunkční zástěrku skutečných problémů mladých na trhu práce.

Levicově orientovaný list Libération uvádí: Stáže už povinné byly a nic nemění: podniky jen málokdy nechaly stážisty pracovat bez smlouvy. Charta dále sice stanovuje odměnu za stáž delší než tři měsíce, neurčuje ovšem její výši. Vláda tak jen zametla problém a jeho řešení do rohu.

Sdělovací prostředky na celém světě věnují pozornost vysokým cenám ropy a snaze amerického prezidenta Bushe o jejich snížení. List Australian píše o krocích, které Bush za tímto účelem přijal. Patří mezi ně konec daňového zvýhodnění pro ropné společnosti a krátkodobé zastavení budování ropných zásob pro mimořádné účely. Podle expertů jsou však skutečné příčiny vysoké ceny ropy jinde - souvisí hlavně s nadměrnou spotřebou a podle listu by měly být urychleny práce na výzkumu alternativních zdrojů.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme