Zahraniční tisk o vývoji v Libanonu

Libanonský premiér Omar Karámí rezignoval. Nemusel si kvůli tomu ušoupat kolena. Byl stejně dávno politická mrtvola. Teď je na řadě opozice, píše ve svém dnešním vydání libanononský list Daily Star. Ta se musí nejdřív sjednotit, pokračuje, což se neobejde bez ústupků a kompromisů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zahraniční tisk

Zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Vytvořit si postoj k prezidentu Emilu Lahoudovi a pak se s ním setkat tváří v tvář. Lahoud ale bude podstatně tvrdší oříšek, než Karámí. Mandát mu totiž dal přímo syrský prezident Bašár Asad. Odvolání Lahouda by znamenalo zpochybnit Asadův úsudek. Syrský diktátor proto bude svého chráněnce bránit.

Jakýkoliv úspěch libanonského lidu ale musí být provázen dobrými vztahy se Sýrií. To znamená její absoltuní kapitulaci, ať už ji uskuteční Asadův nebo jakýkoliv jiný režim. Odsun syrských jednotek pár měsíců potrvá. To, co přijde potom, bychom ale měli plánovat už teď, uzavírá libanonský deník Daily Star.

Během nedávné cesty po Evropě se americký prezident George Bush snažil ukazovat svou nejlepší tvář, píší ruské noviny Moscow Times. Nejprve zdvořile naslouchal francouzštině prezidenta Jacquesa Chiraca. Ve východní Evropě pohovořil o lidských právech. V rozhovoru s Vladimirem Putinem zase toto téma pro jistotu vynechal. Spojené Státy se prostě snaží napravit svou reputaci, poškozenou válkou v Iráku. Dobré jméno ale stojí víc, než týden slušného chování a pár projevů. Napsaly Moscow Times.

Všechny slovenské deníky se dnes věnují dění na Ukrajině v souvislosti s objasňováním vraždy novináře Heorhije Gongadzeho. Deník Pravda tvrdí, že ať už je situace jakákoli, představuje postup vyšetřování pozitivní signály. Prvním je, že prezident Juščenko myslí své sliby vážně. A druhým, že ledy mlčení jsou konečně prolomeny.

Nad tím jakou souvislost má vražda ukrajinského novináře se Slovenskem se zamýšlí deník SME, jehož stránky otevřela naše bratislavská zpravodajka Renata Havranová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Renata Havranová cituje ze slovenského tisku

Britská ministryně kultury včera navrhla parlamentu razantní reformu vedení stanice BBC. Veřejnoprávní stanici ale zajistila prodloužení licence na dalších deset let. Vládní krok komentuje deník Guardian. Ministryni kultury Tesse Jowellové budiž ke cti, že nevyslyšela naléhání některých lordů, kteří navrhovali daleko radikálnější reformu. Ta by ale mohla BBC destabilizovat a to teď potřebuje úplně nejméně. Digitální revoluce totiž tradičním televizním kanálům přinese množství soupeřů.

To, že takzvaný Zelený papír, tady návrh zákona, nepřinesl žádná velká překvapení, je i zásluhou BBC. Některé požadavky odborné i laické veřejnosti totiž stanice splnila dávno před tím. Kritici ale považují vládní dokument za příliš mírný. Podle nich už veřejnoprávní televize, financovaná z koncesionářských poplatků nebude potřeba. Nastoupí totiž desítky malých digitálních kanálů třeba na internetu. My ale nevíme, jak budou malé televizní stanice prosperovat, oponuje britský deník. Pak se nám veřejnoprávní televize bude ještě hodit.

Martin Hromádka, Julie Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme