Zahraniční tisk píše o terorismu i magických sedmičkách
Datum 7. 7. 2007 je sice magické, zase ale ne natolik, aby kvůli němu přestaly vycházet zahraniční noviny. Píše se o terorismu, globálním oteplování, ale i o zmiňovaných sedmičkách v dnešním datu.
Přesně před dvěma lety zaútočili teroristé na hromadnou dopravu v Londýně. Tři nálože tehdy vybuchly v metru a jedna v autobuse. Zemřelo skoro 60 lidí. Většina světových deníků se shoduje v tom, že se Londýn musí podobným hrozbám stále bránit.
Tento názor ostatně potvrzují i nezdařené útoky v britské metropoli a ve skotském Glasgow minulý víkend. Útočníci tam využili pro své plány plynové bomby a pohonné hmoty v autě. Z čeho je vlastně možné vyrobit bombu? ptá se autor komentáře britských Timesů a uvažuje: O tom, které látky obchodníci nesmějí volně prodávat, rozhodují politici. Obávám se ale, že ti o chemii a výbušninách nevědí o moc víc než běžný člověk. Kdo má tedy rozhodnout, které látky zakázat? ptají se Timesy.
Další komentář listu konstatuje: Kdybych byl terorista v Británii, modlil bych se, aby lidé věřili tomu, co média tvrdí o Al-Káidě. Že to je vynikající, sofistikovaná a dobře organizovaná mezinárodní síť, která má bezedné zdroje financí a skvělé odborné znalosti. Pak bych totiž mohl do Al-Káidy verbovat nové členy. Které malé dítě by nechtělo vstoupit do tak skvělé organizace? ptají se Timesy.
Británie nedávno změnila premiéra, Tonyho Blaira vystřídal Gordon Brown. Změní se podle zahraničních komentářů nějak s novým předsedou vlády i postoj Londýna k terorismu? K tomu má poznámku deník Guardian. Nezaměřuje se jen na terorismus v samotné Británii, ale i na účast Britů v mezinárodní protiteroristické koalici v čele s USA.
Gordon Brown se s většinou voličů shodne na tom, že by britští vojáci neměli být v Iráku ani o minutu déle, než je nezbytně nutné. S americkým prezidentem Georgem Bushem nemá tak vřelé vztahy jako Tony Blair. Ve skutečnosti se zahraniční politika Velké Británie moc nezměnila. Je ale důležité, že politici argumentují mnohem věcněji. Emoce šly zkrátka stranou, upozorňuje The Guardian.
No a smutné výročí zaznamenaly mezi jinými třeba i deníky v Portugalsku, zemi, která zatím zůstává terorismu ušetřena. Do trafiky v Lisabonu ráno vyrazil zvláštní zpravodaj Radiožurnálu David Koubek.
V australském Sydney a japonském Tokiu začaly první ze série koncertů Live Earth. Hudební produkce potrvají v řadě světových měst celý den. Zorganizoval je bývalý americký viceprezident a obhájce teorie skleníkového efektu Al Gore. Chce tak upozornit na hrozby související s klimatickými změnami na naší planetě. Co na to světový tisk?
Dobrý postřeh k téhle věci přinesl International Herald Tribune. Klimatické změny jsou jedním z hlavních politických témat. Diskuse o nich jsou ale čím dál emotivnější a jednání se vedou na politické úrovni. Z debaty tak mizí věcné argumenty, konstatuje deník. Na sérii koncertů v Sydney, Tokiu, Shanghai, Johannesburgu, Hamburgu, Londýně, Riu de Janeiru, New Jersey a Washingtonu vystoupí více než 150 umělců. Bylo by zajímavé uspořádat mezi nimi anketu o globálních změnách klimatu. Zjistit, kolik toho vlastně o tomto problému ví, uzavírá International Herald Tribune.
Na dnešní datum připadly hned tři sedmičky. Po celém světě vypukla doslova svatební horečka. To, že dnešní datum 7. 7. 2007 je prý magické, připomíná například rakouský list Die Presse. Jenom ve Vídni má být dnes oddáno pětkrát víc párů, než je běžné. Úřady dnes otevřely, i když obvykle o víkendu nefungují. Dokonce zvýšily počet zaměstnanců, kteří zajišťují oddání co největšího počtu lidí. Ani tak se ale na seznam nedostali všichni, kteří měli zájem. Už teď proto úřady zaplňují seznam na 8. 8. 2008, upozorňuje Die Presse.
Německý list Freies Wort našel i příčinu toho dnešního svatebního šílenství, když napsal: Mnoho manželství se dostane do krize proto, že zapomíná datum svatby. Předejít tomu můžete právě datem, jako 7. 7. 2007, soudí deník.