Zaměstnanci ruské jaderné elektrárny v Čeljabinsku varují před havárií

Ruský prezident Dmitrij Medvěděv i premiér Vladimír Putin obdrželi dopis od zaměstnanců jaderné elektrárny Majak v Čeljabinsku. Varují je, že u nich hrozí druhý Černobyl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oprava ruské jaderné elektrárny v Sosnovém Boru | Zdroj: Reuters

Zpráva se objevila na ruském zpravodajském serveru ‚Novyj regyon 2‘. Média v Čeljabinsku obdržela dopis, pod kterým nejsou podepsána žádná konkrétní jména, pouze tam stojí zaměstnanci jaderné elektrárny Majak v Čeljabinsku. Nepodepsali se z důvodu, že mají obavy o svou bezpečnost.

Zaměstnanci elektrárny tvrdí, že chladící trubky u reaktorů jsou defektní. Pocházejí z Číny a instalovaly se během rekonstrukce v roce 2009. V dopise se přímo píše, že šlo o korupční jednání, při kterém si lidé, kteří rozhodují, přišli na 16 miliónů rublů. Trubky jsou defektní a podle informací z dopisu hrozí, že systém právě kvůli tomuto defektnímu zařízení zkolabuje a dojde k druhému Černobylu.

"Přírodní katastrofy a technické havárie, které se staly v minulosti, nelze srovnávat s jaderným Armagedonem, který čeká na nás,“ píší zaměstnanci v dopise.

Neexistuje žádný audit, který by jejich obavy potvrdil nebo vyvrátil. Podle informací serveru Hlas Ruska probíhá v Rusku od poloviny března totální kontrola atomových elektráren, což je pravděpodobně reakce na tragédii ve Fukušimě. V rámci této kontroly by tedy mělo dojít i na Čeljabinsk.

Jaderné zařízení Majak v Čeljabinsku je jedno z nejstarších v Rusku. Postaveno bylo krátce po druhé světové válce a v naprostém utajení, protože mělo hlavně vojenské účely. Od té doby se tu stalo několik nehod. Největší se stala v roce 1957 a byla dobře a dlouho utajovaná. Právě kvůli defektnímu chladícímu zařízení a následné poruše unikla radiace do širokého okolí. 10 tisíc lidí bylo evakuováno a půl miliónu lidí bylo vystaveno záření.

Pavel Polák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme