Zelenskyj podepsal některé protikorupční zákony související s přístupem do Evropské unie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek podepsal tři protikorupční zákony, jen krátce poté, co je schválil ukrajinský parlament. Jde o právní normy, které mají naplnit doporučení Evropské unie, uvedl server Ukrajinska pravda.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volodymyr Zelenskyj v Granadě

Ukrajinský parlament schválil i čtyři další návrhy zákonů nutné k zahájení rozhovorů o přistoupení (ilustrační foto) | Foto: Juan Medina | Zdroj: Reuters

Schválené zákony se týkají Národního protikorupčního úřadu, Národní agentury pro prevenci korupce a Speciální protikorupční prokuratury.

První zákon mimo jiné navyšuje maximální počet zaměstnanců ukrajinského protikorupčního úřadu ze 700 na 1000.

Ruská tajná služba mohla mít roky záběry z Ukrajiny. Kamery jsou spojené se servery v Moskvě

Číst článek

Samostatná Speciální protikorupční prokuratura vzniká nově vyjmutím ze struktury úřadu nejvyššího státního zástupce. Zákon o Národní agentuře pro prevenci korupce pak umožňuje ověřovat majetek vysokých úředníků získaný před výkonem veřejné služby.

Agentura Reuters napsala, že ukrajinský parlament schválil i čtyři další návrhy zákonů – včetně jednoho o ochraně národnostních menšin – nutné k zahájení rozhovorů o přistoupení.

Evropská komise 8. listopadu doporučila zahájit přístupová jednání s Ukrajinou, ale předložila jí několik požadavků, které se týkají také protikorupčních opatření. O věci bude tento měsíc jednat summit Evropské unie, start rozhovorů ale naráží na ostrý nesouhlas Budapešti.

Johann Foss, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme