Zeman zahajil oficiální návštěvu Španělska

Do Španělska po poledni odletěl předseda české vlády Miloš Zeman. Během třídenní cesty se chce především seznámit s názory španělských představitelů na problematiku Evropské unie, zejména na její rozšíření, a posoudit možnosti prohloubení vzájemných vztahů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústředním tématem cesty je evropská integrace a rozšiřování Evropské unie. Podle Roučka je cesta velmi důležitá, protože Španělsko v prvním pololetí předsedá Unii a vláda chce znát španělské priority předsednictví.

Jak řekl Českému rozhlasu mluvčí kabinetu Libor Rouček, Zemanova mise má také ekonomické a obchodní poslání. Vláda má zájem jednat o rozšíření španělských investic v České republice. Pokud jde o vzájemný obchod, pokusí se dohodnout větší vývoz českého zboží do Španělska, protože vzájemný obchod je dlouhodobě pasivní v náš neprospěch.

Zemana doprovázejí čtyři ministři - financí Pavel Mertlík, průmyslu a obchodu Miroslav Grégr, zemědělství Jan Fencl a školství, mládeže a tělovýchovy Eduard Zeman. V doprovodu jsou také zástupci asi desítky českých firem. Delegace po příletu na Pyrenejský poloostrov zavítá do Toleda, kde má český premiér naplánováno setkání s předsedou vlády regionu Castilla La Mancha Josém Bonem.

V pondělí dopoledne se Miloš Zeman v Madridu setká se svým španělským protějškem Josém Maríou Aznarem. Ten v exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že Španělsko považuje Českou republiku za jednoho ze svých nejlepších partnerů ve střední Evropě. Podle Josého Maríi Aznara se ČR a Španělsko v posledních letech hodně sblížily, což se projevilo mimojiné i na poli ekonomické spolupráce. Vzájemná obchodní výměna obou zemí činí 1 miliardu dolarů, ale toto číslo je podle slov předsedy španělské vlády třeba ještě zvýšit. Španělsko podporuje a bude podporovat všechny procesy, které se týkají rozšíření Evropské unie. José María Aznar pro Český rozhlas zdůraznil, že evropská integrace není jen zvýšením počtu členských států EU, ale především znovusjednocením kontinentu. „Každé rozšíření unie zatím vždy vyústilo ve větší provázanost členských zemí. Od evropské integrace očekáváme větší bezpečnost, stabilitu a prosperitu na kontinentu.“

Markéta Kaclová, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme