Zemřel osobní strážce Adolfa Hitlera, na svého vůdce nedal dopustit

V 96 letech zemřel Rochus Misch, osobní strážce Adolfa Hitlera. Po smrti je tak poslední svědek sebevraždy nacistického vůdce v berlínském bunkru na konci druhé světové války.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rochus Misch na fotografii z roku 2005 | Zdroj: ČTK

Misch dělal pro Hitlera vše, od zvedání telefonů až po vítání hodnostářů a vůdce si ho nemohl vynachválit. O svých povinnostech a práci pro Hitlera mluvil Misch vždy velmi hrdě.

Odmítal například připustit, že by měl jeho vůdce něco společného s holokaustem. Nemluvil o Hitlerovi jako o politikovi, hodnotil ho vždy jako člověka. Neviděl v něm vůdce Třetí říše a vůbec ne pachatele válečných zvěrstev.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Rochusem Mischem před několika lety natáčel i zpravodaj Českého rozhlasu Jiří Hošek

„Nedokážu si představit lepšího šéfa, než byl Hitler. Všechny ty věci, co se píšou, takový on nebyl. Byl to úplně obyčejný jednoduchý člověk, dalo se s ním normálně mluvit,“ řekl Misch před několika lety v rozhovoru se zpravodajem Českého rozhlasu Jiřím Hoškem.

Známý atentát na Hitlera z 20. července 1944 Misch odsoudil. Prý hlavně proto, že se plukovník Stauffenberg nezachoval jako voják.

„Výraz Hitlerův atentátník není v případě Stauffenberga správný, to by musel být v okamžiku výbuchu přítomen v místnosti. Takhle to byl jen atentátník. Na frontě při setkání s vojáky bylo přitom mnoho příležitostí vůdce odstranit. Nikdo to ale neudělal.“

Po válce se Misch dostal do sovětského zajetí, devět let strávil v nechvalně proslulém vězení Ljubjanka. O proces denacifikace se po svém návratu z Ruska nijak nezajímal.

Působil jako hollywoodská hvězda

Možnost setkat se Mischem měl i novinář Stanislav Motl. Popisuje ho jako nesmírně přátelského člověka. Tvrdí, že mnoho lidí možná i svým způsobem fascinoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinář Stanislav Motl byl hostem Stalo se dnes

„Působil na mě trochu jako hollywoodská hvězda, byl to sportovní typ, voják. Měl vojenské držení těla, rovný jako svíce, široká ramena. I podle tváře hrdý člověk.“

Misch podle Motla často zdůrazňoval, že je čestný voják a s Hitlerem vydržel až do konce.

„Právě s tím jeho heslem věrnost vůdci až za hrob na rtech Němci ve válce vyvražďovali a vypalovali celé vesnice,“ dodal Stanislav Motl.

Jiří Hošek, Igor Maňour, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme