Zemřel saúdskoarabský král Fahd

Tisíce Saúdů truchlí. Král Fahd ibn Abdal Azíz Fajsal Saúd zemřel. Vlády se po něm ujal jeho nevlastní bratr korunní princ Abdalláh. Ten je od roku 1996 faktickým vládcem Saúdské Arábie, protože král Fahd nemohl svou funkci kvůli špatnému zdravotnímu stavu vykonávat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Král Fahd | Foto: AFP

Fahd ibn Abdal Azíz Fajsal Saúd se stal králem světové ropné velmoci v roce 1982. Byl čtvrtým z celkem 44 synů svého otce - zakladatele saúdskoarabského státu. Postupně se stal ministrem školství, vnitra, místopředsedou vlády i prvním vicepremiérem.

Byl stoupencem rychle postupující modernizace saúdskoarabské společnosti a hospodářské, politické i vojenské spolupráce své země i zbytku arabského světa se Západem. Když v roce 1990 Irák napadl Kuvajt, vedl spolu s Američany koalici, která vojska Saddáma Husajna z Kuvajtu vytlačila. S majetkem odhadovaným až na osmnáct miliard dolarů byl panovníkem, který si hleděl svého státu. Podporoval rozvoj školství a zdravotnictví. Za jeho vlády zažila Saúdská Arábie léta prosperity.

Jeho zdraví bylo chatrné už od poloviny devadesátých let. Tehdy začal de facto vládnout jeho nevlastní bratr Abdalláh, kterého Fahd za svého nástupce sám určil. Abdalláhovi je už ale také přes 80 let. Dá se předpokládat, že s jeho nástupem na trůn se vztah Saúdské Arábie vůči Západu nezmění.

Předseda Muslimské unie v České republice Mohammad Abbás řekl, že vztahy mezi Rijádem, jakožto největším světovým exportérem ropy, a Západem, tedy především Spojenými státy, jsou založeny hlavně na výhodném obchodu. "Saúdové jsou dobrými obchodníky, proto si nedokážu představit, že by měli zájem narušit obchodní vztahy," řekl. Abbás.

Kvůli úmrtí saúdskoarabského krále Fahda byl o několik dní odložen začátek všearabského summitu, který měl začít ve středu v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch.

Pavel Novák, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme