Zemřela bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová

Na následky mrtvice dnes v Londýně zemřela bývalá britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová. Političce přezdívané Železná lady bylo 87 let. Thatcherová byla vůbec první premiérkou v britské historii. Funkci zastávala dlouhých 11 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemřela dosud jediná premiérka Velké Británie Margaret Thatcherová - archivní foto | Zdroj: ČTK

Britská politička si za své nekompromisní postoje vysloužila přezdívku 'Železná lady'. Britský premiér David Cameron ke smutné zprávě řekl, že Spojené království ztratilo velkou vůdkyni a velkou Britku.

‚Železná lady‘, která zprivatizovala velkou část státního britského průmyslu, vyhrála válku o Falklandy a pomohla strhnout Železnou oponu, si nepřála státní pohřeb.

Rozloučení v londýnské katedrále sv.Pavla, které se má konat za 8 nebo 9 dní se ale odehraje se všemi poctami, jako při pohřbu královny matky nebo lady Diany.

Ikona britské konzervativní politiky stála v čele vlády v letech 1979 až 1990. Byla zároveň jedinou ženou, která premiérský post ve Spojeném království zastávala.

Margaret Thatcherová slibovala Britům v roce 1979 harmonii, ale to bylo snad to jediné, co její vládnutí nepřineslo. Přesto dokázala celkem třikrát zvítězit v parlamentních volbách a v roce 1990 odešla po stranickém puči neporažená.

Cameron: Thatcherová zachránila Británii

„Přišli jsme o velkého premiéra, velkého vůdce a velkého Brita,“ zavzpomínal na zesnulou baronku Thatcherovou viditelně pohnutý ministerský předseda David Cameron. Ten přerušil turné po Evropě a vrátil se předčasně do Londýna.

Přehrát

00:00 / 00:00

O úmrtí Margaret Thatcherová mluvili spolupracovník Českého rozhlasu v Británii Milan Kocourek, komentátor Milan Slezák , český velvyslanec v Londýně Michael Žantovský a zpravodaj Jiří Hošek

„Nejen že vedla naši zemi, ona ji zachránila. Věřím, že vstoupí do historie jako největší premiér, kterého Británie kdy měla v dobách v míru, dodal Cameron. Ten kondoloval rodině Margaret Thatcherové, podobně jako panovnice Alžběta II.

Pocity obyvatel Spojeného království přiblížil velvyslanec České republiky v Londýně Michael Žantovský: „Ta zpráva přišla z nenadání, nicméně paní baronka Thatcherová již delší dobu měla zdravotní problémy. Přesto je to šok.“

Svět hodnotí Margaret Thatcherovou jako neobyčejně silnou a zásadovou osobnost

Číst článek

Thatcherová vystudovala Somerville College na Oxfordu, kde získala v letech 1946 až 1950 postupně titul bakaláře, bakaláře věd a magistra. Zastávala různé parlamentní funkce a v r. 1970 se stala členkou vlády Edwarda Heathe jako ministryně pro školství a vědu.

Svého premiéra vystřídala v r oce 1975 v čele konzervativní strany a v roce 1979 se stala první ženou v úřadu předsedy britské vlády. Ve vnitřní politice byla Železná lady zastánkyní reprivatizace britské ekonomiky.

Změnila i Evropu

Stala nepřehlédnutelnou světovou postavou v zahraniční politice. Mnozí jí vyčítali přehnanou militantnost. Společně s R. Reaganem sdíleli názor, že Moskva je hlavním městem ‚říše zla‘. A přispěli k jejímu zániku.

Margaret Thatcherová v roce 2009 před svým portrétem v Downing street 10 | Foto: ČTK/AP

Margareth Thatcherová zastávala jako britská premiérka nekompromisní názory v mnoha směrech. Tvrdě hájila britskou suverenitu uvnitř Evropské unie.

Hodnoty, na kterých byla sjednocená Evropa postavená ale také vehementně hájila. Připomínala, že Evropa nekončí železnou oponou, ale že také země na východě kontinentu do ní patří.

„Vždy se musíme dívat také na Budapešť, Prahu a Varšavu jako na velká evropská města. Nesmíme ani zapomenout, že evropské hodnoty pomohly Spojeným státům setát se významným obráncem lidských práv.“

„Evropské společenství náleží všem jeho členům. Aby bylo jasné, Británie nechce být nějakou roztomilou izolovanou jednotkou na okraji Evropy. Náš osud je spojený s Evropou. to ale neznamená, že naše budoucnost je jen v Evropě,“ připomínala Margaret Thatcherová.

Američané vnímají Thatcherovou jako nejvýznamnější političku druhé poloviny 20. století

Číst článek

Milan Kopp, Jiří Hošek, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme