Zmizelý íránský vědec se vrací z USA do Teheránu
Íránský jaderný vědec Šahrám Amírí se po více než roce vrací do své země. Oznámily to íránské úřady s tím, že Amírí letí z Washingtonu do Teheránu přes nejmenovanou třetí zemi. Íránský expert se včera náhle objevil na íránské zájmové misi ve Spojených státech. Tvrdí, že ho loni v červnu Američané unesli. Spojené státy to ale striktně popírají.
Amírí přicestoval do Ameriky o své vlastní vůli a svobodně se také vrací do Íránu. Tak zní americké verze záhadného příběhu. Íránci naproti tomu tvrdí, že Američané Amírího unesli při jeho náboženské pouti do Saúdské Arábie. Samotný íránský vědec prý okolnosti svého únosu zveřejní po návratu do Teheránu.
Amírí zmizel loni, na přelomu května a června, kdy se vydal na malou pouť do Saudské Arábie, kde zmizel. Až pak dodatečně Írán jeho zmizení oznámil a ještě později upřesnil, že jde o jaderného vědce. Následně na to se objevila obvinění, že na jeho zmizení se podílela saudskoarabská tajná služba, která ho měla omámit a předat Američanům.
Rok s tímto vědcem nebyly navázány žádné kontakty - ty se objevily až letos v červnu, kdy se vyskytlo několik videozáznamů, na kterých Amírí mluvil ze Spojených států. Jeho výpovědi na videozáznamech ale nebyly jednotné. Jednou na nich tvrdil, že byl do Ameriky unesen, na jiném řekl, že se mu podařilo utéct jeho únoscům, kteří ho drželi ve Spojených státech. Na dalších záznamech řekl, že je tam dobrovolně a studuje.
Kromě verze únosu a zmizení existuje ještě jedna verze, která mluví o tom, že přeběhl dobrovolně, že je jedním z íránských vědců, kteří přeběhli na západ a jsou skryti s novou identitou a vypovídají o tom, co věděli, ve prospěch nepřátel Íránu. Jak si pak ale vysvětlit současný návrat do Íránu?
Rodina zůstala v Íránu
Objevila se spekulace, že je vystaven jakémusi nátlaku ze strany íránského bezpečnostního aparátu, protože v Íránu zůstala Amírího manželka a sedmileté dítě. Na veřejnost patrně ještě nepronikla nějaká důležitá událost, která vnese světlo do celého případu.
Také se předpokládá, že Amírí byl v Íránu důležitým zdrojem informací, který měl přístup k tajným projektům. Vyučoval na univerzitě, která je vydávána za výzkumný ústav, zároveň pracoval v organizaci pro atomovou energii a také věděl o loni objeveném závodě na obohacování uranu v centrálním Íránu.