1989

|Pavel Novák, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Rumunsko zaplatilo za svobodu hodně, krvavou revoluci si ale připomíná málokdo

Měsíc po české sametové revoluci padl komunistický režim v jedné z nejhůře zkoušených zemí východního bloku. Rumunsko se zbavilo diktátora Nicolaea Ceausesca krvavou revoluční cestou. Před jeho sesazením i několik týdnů potom zahynulo v Rumunsku přes tisíc lidí. Čtvrt století po revoluci si ale památku padlých připomíná jen málokdo.

|Petr Kočí |Zprávy z domova

Bytů se staví o polovinu méně než v roce 1989, jsou ovšem větší a komfortnější

Počet dokončených bytů, to je číslo, kterým se komunistický režim těsně před svým pádem rád chlubil, ačkoli množství bylo často vykoupeno nízkou kvalitou. Jak se situace změnila za čtvrtstoletí od listopadu 1989? Odpovědi hledáme v závěrečném dílu seriálu o proměnách české společnosti – a stejně jako v devíti předcházejících po nich budeme pátrat v historických datech Českého statistického úřadu.

| ČTK |Zprávy z domova

Sobotka: Zeman a demonstranti proti němu si nemají co vyčítat

Na prezidenta se vajíčka neházejí, je to nepřijatelná agrese, ale Miloš Zeman by stejně tak neměl mluvit sprostě v rozhlase a neměl by zpochybňovat demonstraci na Národní třídě 17. listopadu 1989. Premiér Bohuslav Sobotka to napsal ČTK v SMS zprávě v reakci na včerejší protesty proti Zemanovi. Hlava státu by měla společnost spojovat, ne ji rozdělovat, dodal předseda vlády. Prezident a někteří demonstranti si podle něho nemají co vyčítat.

| ČTK, ČRo, Martin Hromádka |Zprávy z domova

Sledovali jsme ONLINE: Zemana vypískaly na Albertově stovky odpůrců, létala na něj vajíčka

Prezident Miloš Zeman přišel spolu s dalšími středoevropskými prezidenty oslavit 25. výročí pádu komunismu na pražský Albertov, kde ho čekaly stovky odpůrců. Svůj nesouhlas se současnou hlavou státu dávali lidé najevo hesly na transparentech, vystoupení Zemana přehlušili hlasitým pískáním a výzvami k odstoupení. Na pódium létala i vajíčka.

| kov, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Radiožurnál přiblíží události konce roku 1989 sérií zpravodajských rekonstrukcí

Od pátku 14. listopadu až do konce roku uslyší lidé ve vysílání Radiožurnálu několikrát denně takzvané zpravodajské rekonstrukce, které přiblíží události konce roku 1989. Vstupy, které redaktoři připravili na základě dobových dokumentů, svědectví lidí nebo archivních nahrávek, zavedou posluchače třeba do areálu ČKD, kde dělníci před čtvrtstoletím vypískali šéfa pražských komunistů Miroslava Štěpána, ale chybět nebudou ani mimopražské reportáže.

|Gabriela Hauptvogelová, kap |Historie

Před 25 lety začaly ekologické demonstrace v Teplicích

Hustá, smradlavá a štiplavá mlha. Takové byly Teplice koncem osmdesátých let. Tepličanům došla trpělivost a právě před 25 lety vyrazili poprvé do ulic. Chtěli dýchat čistý vzduch. Příkrov plný škodlivin v té době svíral Teplice už dva týdny. 24hodinové koncentrace oxidu siřičitého překračovaly 1300 mikrogramů na metr krychlový. Limit byl přitom tehdy 150 mikrogramů na metr krychlový.