Asociace krajů

Asociace krajů v textech na iROZHLASU

| ČTK |Ekonomika

Čtyři kraje budou ve čtvrtek bez autobusové dopravy, řidiči potvrdili stávku

Řidiči autobusů budou kvůli nízkým mzdám ve čtvrtek stávkovat ve čtyřech krajích, a to Zlínském, Jihočeském, Jihomoravském a Ústeckém. Po pondělním jednání v Praze to uvedli zástupci Asociace krajů a Svazu průmyslu a dopravy. Stávka není podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka rozumná, většina řidičů dostala podle něj od ledna přidáno podle vládního nařízení. Se stávkou nesouhlasí také Asociace krajů.

Za 20 let zmizela z malých obcí třetina obchodů. Kraje řeší, jak ztrátové prodejny zachránit

|Václav Štefan |Zprávy z domova

Obchodů v malých obcích znatelně ubývá a často navíc musí být jejich provoz dotován. To je ale pro jejich provozovatele mnohdy neudržitelné. Zavření obchodu by pro obyvatele vesnic znamenalo dojíždění za nákupem i těch nejzákladnějších potravin. Asociace krajů by měla řešit, jak zániku vesnických prodejen zabránit.

| ČRo, Kateřina Součková |Ekonomika

Svaz dopravy vyhlásil stávkovou pohotovost. Odbory chtějí jednat o mzdách řidičů

Dopravní odboráři vyhlásili stávkovou pohotovost. Protestují proti nízkým mzdám a špatným pracovním podmínkám řidičů autobusů. Svaz dopravy chce jednat s kraji i s vládou. Pokud neuspěje, přistoupí k důraznější formě protestu. První protesty odstartovala "Jablonecká výzva", v níž řidiči ze severu Čech poprvé vyslovili požadavky na zanesení minimální výše mzdy do kritérií veřejných zakázek vypisovaných pro výběr dopravce v jednotlivých regionech.

|Věra Pfeifferová |Zprávy z domova

Asociaci krajů dál povede dosavadní šéf Michal Hašek, byl jediným kandidátem

Rada Asociace krajů ČR (AKČR) má nové vedení. Nejvyšší post obhájil jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD. Byl jediným kandidátem. Kromě čéfa zvolila dnes rada i místopředsedy AKČR. Stali se jimi hejtmani za ČSSD Jiří Běhounek z Vysočiny, Miroslav Novák z Moravskoslezského kraje, Jiří Zimola z Jihočeského kraje, Stanislav Mišák ze Zlínského kraje a hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). Hejtmani pak odjeli na Pražský hrad na pracovní oběd s prezidentem Milošem Zemanem.

|Jaroslav Skalický, kko |Zprávy z domova

Hašek: Asociace krajů je nepolitická organizace. Ale politická témata řešit musí

Asociace krajů podporuje vládu premiéra Jiřího Rusnoka. Vyjádřila ji dnes, tedy dva dny před hlasováním o důvěře kabinetu. Pro Rusnokův kabinet se vyslovilo 12 ze 14 hejtmanů. Předseda asociace a místopředseda ČSSD Michal Hašek tvrdí, že ačkoli je asociace krajů nepolitická organizace, má právo nahlas vyslovit názor na současné dění.