O spolupráci s expertní skupinou epidemiologů stojí kraje. ‚Tuhle partu rádi využijeme,‘ uvedl Kuba

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), se kterou v úterý ukončilo spolupráci ministerstvo zdravotnictví, zamýšlí vydat do půlky června střednědobý výhled vývoje epidemie koronaviru. Skupina chce ve své aktivitě pokračovat i nadále mimo resort, zájem o spolupráci vyslovila například Asociace krajů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihočeský hejtman Martin Kuba

Martin Kuba (ODS) potvrdil, že kraje chtějí spolupracovat se skupinou MeSES | Foto: Petr Lundák | Zdroj: MAFRA/Profimedia

„Vážím si jejich odbornosti a práce. Pokud na ministerstvu zdravotnictví mají pocit, že konzultaci téhle party už nepotřebují, tak hejtmani ji určitě rádi využijí,“ napsal na twitteru jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) po jednání s epidemiologem Petrem Smejkalem.

Experti v čele se Smejkalem, kteří radili ministerstvu s covidem, končí. ‚Je to velké překvapení,‘ říkají

Číst článek

Skupina MeSES bude ve své činnosti pokračovat dál jako nezávislá a bude se věnovat rozpracovaným koncepčním pohledům na problémy související s očekávaným vývojem epidemie a riziky s ní spojenými. Současný postup návratu k běžnému životu podle vládou schválených kroků považuje za vhodný, byť se podle skupiny nemůže obejít bez pečlivého vyhodnocování situace.

„Koncem první poloviny června zamýšlíme vydat odborné stanovisko k možnému vývoji epidemie ve střednědobém výhledu. Hodláme také představit mezioborový pohled na ochranu společnosti před možností podobných rozsáhlých zdravotních rizik v budoucnosti,“ uvedla skupina v prohlášení. Skupina si uvědomuje, že její role je dočasná a s vymizením epidemických ohrožení bude časem pomíjet.

Konec spolupráce

Ministerstvo zdravotnictví v úterý odpoledne oznámilo, že spolupráci s MeSES ukončilo. Skupina vznikla v polovině letošního března jako odborný poradní orgán ministerstva zdravotnictví v souvislosti s rychlým šířením koronavirové epidemie. Kromě epidemiologů zahrnuje odborníky na ekonomii, sociologii či právo. Podle Smejkala ministerstvo skupinu předem neupozornilo.

„Řekli nám, že nám děkují. Prý došlo k restrukturalizaci odborných skupin na ministerstvu. Rozhodnutím vedení ministerstva s námi prý ukončují spolupráci. Řekli nám, že volají, abychom se to dozvěděli od nich, ne z médií,“ popsala v úterý serveru iROZHLAS.cz viroložka Ruth Tachezy.

Rozhodnutí o ukončení spolupráce s MeSES ministerstvo zdravotnictví zdůvodnilo příznivým vývojem epidemie a zrychlujícím tempem očkování. Agendu bude mít nyní na starosti resortní klinická skupina pro covid, kterou vede náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Vašáková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme