Česká školní inspekce

Děti odděluje provaz, na obědy chodí do jiné budovy. Poměry na brněnské škole prověří inspekce

|Tereza Kadrnožková |Zprávy z domova

Na základní škole ve Vranovské ulici v Brně platí zvláštní režim. Vedle sebe se tam učí místní problémové děti a dojíždějící žáci ze školy Jana Amose Komenského. Jejich rodiče si ale nepřáli, aby se děti s problémovými žáky stýkaly. Patra školy jsou proto striktně oddělena a děti se kvůli posunuté výuce nepotkávají ani před budovou. Případem se v úterý začala na podnět Českého rozhlasu zabývat školní inspekce. Reportérka Českého rozhlasu se podívala přímo do školní budovy ve Vranovské ulici.

|Lída Křesťanová, Pavla Lioliasová, Kristýna Prošková |Zprávy z domova

Střední škola v Malešicích potrestá za šikanu učitelky další žáky

Dvě školní inspektorky začaly s kontrolou na pražské Střední průmyslové škole Na Třebešíně. Žáci tam šikanovali učitelku, která na začátku února zemřela. Vedení školy odmítá, že by její smrt se šikanou souvisela, potrestá ale další žáky. Případ řeší i policie a pražský magistrát jako zřizovatel školy.

| krw, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Zakázanou předvolební agitaci na školách inspekce nehlídá. Řeší až stížnosti

Kandidáti na europoslance v současné době objíždějí jednu besedu za druhou. Politici se snaží dostat i do středních škol, kde je zajímají hlavně prvovoliči. Dělá to i TOP 09, hnutí ANO, lidovci nebo strana LES. Záleží na ředitelích, jestli zástupce politických uskupení na svoji odpovědnost přijmou. Ve školách totiž platí zákaz propagace politických stran.

|Kristina Winklerová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Plošné testování žáků má prověřit vzdělávací standardy, ty ale neexistují, varují odborníci

Záměr testovat plošně školáky v pátých a devátých třídách vyvolával zpočátku jisté pochybnosti, Česká školní inspekce je ale po konečném vyhodnocení testů spokojená. Zkoušky podle ní měly smysl především proto, že mohou sloužit jako významná zpětná vazba pro školy, rodiče, ale i samotné děti. Odborníkům ovšem vadí, že vzdělávací standardy, jejichž naplnění by testy měly ověřovat, vlastně dosud nebyly stanoveny.

|Jaroslav Beránek, Marína Dvořáková, Jan Bumba |Zprávy z domova

Diskuse o 'malých maturitách' otevírá otázku zpětné vazby ve školství

Dnešní pokusné testování žáků 5. a 9. tříd je předzvěstí regulérních zkoušek, které mají za pár let podstupovat všichni žáci pátých a devátých tříd. Zastánci testů si jsou přesně vědomi budoucího poslání testů, které mají sloužit zejména jako zpětnovazební nástroj. Odpůrci se domnívají, že takový nástroj již mají ředitelé základních škol k dispozici. Plošné testování považují za zbytečné.

|Lucie Maňourová, Klára Bílá, Petr Král, Marika Táborská |Zprávy z domova

Bývalé zvláštní školy porušují zákon, potvrdila inspekce

Výroční zpráva České školní inspekce ukazuje, že klima ve školách se zlepšuje, české školy i učitelé mají snahu měnit vzdělávaní k lepšímu, ale ředitelům škol reforma působí velké administrativní potíže. Přinesla však i závažnější zjištění – například že základní školy praktické, tedy bývalé zvláštní školy, postupují v rozporu se zákonem.