demolice

Zdemolovaný Nimrud: za ničení památek džihádistům hrozí trest smrti. Úřady je identifikují díky videím IS

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

REPORTÁŽ. Trestu možná neujdou příslušníci organizace Islámský stát, kteří zničili starověké památky v Sýrii a v Iráku. Mnohé pachatele se totiž úřadům a aktivistům podařilo identifikovat. V Iráku jim hrozí za devastaci památek trest smrti. S palicemi a výbušninami zdemolovali džihádisté také starověké město Nimrud nedaleko Mosulu. Před třemi měsíci oblast dobyla zpět irácká armáda.

|Jana Zemková, Kateřina Golasovská |Regiony

Země se zachvěla. K zemi padl zbytek kdysi slavné fabriky OP Prostějov

O definitivní a symbolickou tečku za existencí bývalých oděvních závodů v Prostějově na Olomoucku se v neděli postaral odstřel stodesetimetrového komínu. Železobetonová stavba patřila k podnikové teplárně. A byla posledním objektem, který ještě v areálu zkrachovalé továrny zůstal. Provozní a administrativní budovy zbourali už předloni

|Štěpán Macháček, ČRo |Zprávy ze světa

Palestinci na Izraelem okupovaných územích se bojí o své příbytky, demolicí přibývá

Demolice palestinských domů izraelskou armádou dosahují rekordních čísel. Podle izraelské neziskové organizace Becelem zmizelo jen za letošek z povrchu 188 domů. Všechny se nacházely v takzvané zóně C, která tvoří zhruba 60 procent okupovaných palestinských území. Oblast plně kontroluje izraelská armáda. Úřady tvrdí, že stržené domy vznikly bez stavebního povolení. Podle izraelského listu Haaretz však mnozí poslanci Knesetu žádají urychlení demolic s cílem vypudit Palestince ze zóny C úplně.