demolice

Zdemolovaný Nimrud: za ničení památek džihádistům hrozí trest smrti. Úřady je identifikují díky videím IS

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

REPORTÁŽ. Trestu možná neujdou příslušníci organizace Islámský stát, kteří zničili starověké památky v Sýrii a v Iráku. Mnohé pachatele se totiž úřadům a aktivistům podařilo identifikovat. V Iráku jim hrozí za devastaci památek trest smrti. S palicemi a výbušninami zdemolovali džihádisté také starověké město Nimrud nedaleko Mosulu. Před třemi měsíci oblast dobyla zpět irácká armáda.

|Jana Zemková, Kateřina Golasovská |Regiony

Země se zachvěla. K zemi padl zbytek kdysi slavné fabriky OP Prostějov

O definitivní a symbolickou tečku za existencí bývalých oděvních závodů v Prostějově na Olomoucku se v neděli postaral odstřel stodesetimetrového komínu. Železobetonová stavba patřila k podnikové teplárně. A byla posledním objektem, který ještě v areálu zkrachovalé továrny zůstal. Provozní a administrativní budovy zbourali už předloni

|Štěpán Macháček, ČRo |Zprávy ze světa

Palestinci na Izraelem okupovaných územích se bojí o své příbytky, demolicí přibývá

Demolice palestinských domů izraelskou armádou dosahují rekordních čísel. Podle izraelské neziskové organizace Becelem zmizelo jen za letošek z povrchu 188 domů. Všechny se nacházely v takzvané zóně C, která tvoří zhruba 60 procent okupovaných palestinských území. Oblast plně kontroluje izraelská armáda. Úřady tvrdí, že stržené domy vznikly bez stavebního povolení. Podle izraelského listu Haaretz však mnozí poslanci Knesetu žádají urychlení demolic s cílem vypudit Palestince ze zóny C úplně.

Z Proseka zmizí legendární hostinec U Brabců, developer chce postavit repliku

| ČRo, Jan Charvát |Regiony

Pražský Prosek přijde o jednu ze svých dominant, tamní hostinec U Brabců čeká demolice. Na místě, kde údajně stála hospoda už od středověku, chce developer a majitel pozemku postavit novou budovu, která bude tu původní částečně kopírovat. Stavba je totiž podle nich v katastrofálním stavu a je prý lepší postavit novou. Záměr se ale řadě místních obyvatel nelíbí.

|Hana Mikulincová |Regiony

Havlíčkobrodští radní chtějí zabránit demolici nemocničního pavilonu, žádají přestavbu

Havlíčkův Brod se bouří proti demolici nemocničního pavilonu dlouhodobě nemocných. Historickou budovu z roku 1906 se chystá kraj srovnat se zemí a na jejím místě postavit moderní domov pro seniory. Radní města se ale nechtějí smířit s tím, že má památka z doby rakouské monarchie definitivně zaniknout, a požadují její přestavbu.

| mkp, Zdeněk Vesecký |Regiony

Developer bourá historické dílny nádraží Praha-Bubny, Praha 7 je proti a mluví o barbarství

Areál pražského nádraží Bubny se zaplnil velkými stroji. Skupina CPI Property Group podnikatele Radovana Vítka začala s demolicí zchátralých nádražních budov. V budoucnu by se prostor měl proměnit v kancelářskou a rezidenční čtvrť, novým plánům však mají ustoupit i staré industriální stavby, což řadě lidí vadí. Demolice se nelíbí ani radnici Prahy 7, která ji označuje za barbarství.

|Jan Bachorík |Regiony

Stát by podle Sobotky mohl pomoci Ústeckému kraji s bouráním vybydlených domů

Ústecký kraj by mohl dostat peníze na demolice vybydlených domů. Počítá s tím návrh, který při své návštěvě v kraji představil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Konkrétní podobu plánovaného fondu má připravit ministerstvo pro místní rozvoj. Bourání vybydlených domů by podle představ premiéra mohlo přispět k řešení problémů v takzvaných sociálně vyloučených lokalitách.