Dezinformátor Vrabel dostal podmínku. Tvrdil, že Česko chce použít jaderné zbraně proti Rusku

Soud uložil ve čtvrtek pořadateli protivládních demonstrací Ladislavu Vrabelovi za šíření poplašné zprávy čtyřměsíční podmíněný trest s odkladem na rok a půl. Jeho výroky o tom, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku a následném ruském útoku na Česko, mohly podle soudce Lukáše Svrčka vyvolat v části společnosti obavy. Vrabel nepočkal na to, až soudce dočte odůvodnění verdiktu, a spolu se svými podporovateli opustil soudní síň.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivista dezinformační scény Ladislav Vrabel vyzval své příznivce k pochodu na Českou televizi

Ladislav Vrabel, pořadatel protivládních demonstrací | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rozhodnutí není pravomocné. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro případné odvolání. V závěrečné řeči navrhovala podmíněný trest o dva měsíce delší. Vrabel se bude muset vyjádřit později.

OVĚŘOVNA: Český jaderný útok na Rusko? Nemáme takové zbraně, vyvrací Vrabelův hoax resort obrany

Číst článek

„I demokracie má nějaké své ústavní limity,“ prohlásil Svrček. Výroky o jaderných útocích podle něj tyto limity překročily. Soud podle něj zvažoval, zda se Vrabel ve svých vyjádřeních nedostal pouze náhodou za hranici, za kterou už zajít nelze. Dospěl ale k závěru, že si musel být vědom, jaké obavy může tvrzeními vyvolat.

Vrabel podle státní zástupkyně Kataríny Kandové loni v listopadu ve videu, které na youtube a facebooku viděly tisíce lidí, uvedl, že česká vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi. Ruská strana pak bude podle Vrabela útok opětovat a nukleární zbraně pošle na Česko.

„Pan obžalovaný nestojí před soudem proto, že chtěl vyvolat diskusi, ani že rozšiřoval strach z války, ten už způsobilo Rusko,“ prohlásila žalobkyně.

Kategoricky prohlášená nepravdivá informace o tom, že chce Česko na velmoc útočit, však podle ní rozhodně mohla vyvolat poplach u lidí, kteří ho na sociálních sítích sledují. 

Vrabelova obhajoba

Obvinění u soudu Vrabel odmítl. Prohlásil, že se cítí absolutně nevinen. Stíhání považuje za politické, za snahu umlčet opozici. Tento argument však soudce razantně odmítl.

„Není tak známou osobou, aby jakákoli politická reprezentace měla potřebu ho pronásledovat,“ uvedl Svrček. Zkritizoval Vrabela také za to, že v závěrečné řeči napadl státní zástupkyni, protože není Češka.

Pořadateli protestů Vrabelovi soud zrušil oddlužení. ‚Nechová se jako poctivý dlužník,‘ uvedl správce

Číst článek

Vrabel také uváděl, že byly jeho výroky vytržené z kontextu. Tvrdí, že nechtěl nikoho děsit ani nikomu způsobit újmu. Chtěl naopak lidi ochránit.

Jeho advokát pak označil obžalobu za spekulaci, smyšlenou konstrukci a scestnou interpretaci Vrabelových výroků.

Vrabel zorganizoval loni 17. listopadu pochod k budově České televize v Praze na Kavčích horách, požadoval, aby mohl v televizi vystoupit s projevem.

Televize to už předtím odmítla. Na demonstraci zaznívala vedle kritiky obsahu zpravodajství televize i kritika vlády.

Vrabel organizoval protivládní protesty i dřív, na demonstraci loni 28. října se podle odhadů policie sešlo několik desítek tisíc lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme