hnutí

|Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová |Zprávy z domova

Hnutí Oživení umožňuje anonymně oznámit korupci, chce zvýšit motivaci oznamovatelů

Hnutí Oživení ode dneška spouští novou aplikaci GlobaLeaks, která má pomoci lidem upozornit na podezření z korupce. Takzvaní ‚oznamovatelé‘ by měli zůstat v anonymitě, což má zabránit případné odplatě ze strany kolegů a zaměstnavatele. Nyní osoba - odhodlaná rozkrýt nekalé jednání na pracovišti - nezřídka čelí kázeňským trestům nebo dokonce výpovědi. Aktivisté si od této možnosti slibují větší přehled o kontroverzních postupech v tuzemských firmách a úřadech.

Místní soud v Egyptě zakázal činnost palestinského hnutí Hamás

|Štěpán Macháček, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Egyptský soud zakázal veškerou činnost palestinského hnutí Hamás. Úřady zavřou všechny jeho kanceláře na území Egypta a zabaví mu majetek. Palestinský Hamás vládne od roku 2006 v sousední Gaze. Zákaz jeho činnosti v Egyptě bude platit nejméně do vynesení rozsudku nad bývalým egyptským prezidentem Muhammadem Mursím. Ten čelí mimo jiné obvinění ze špionáže právě ve prospěch Hamásu.

|Štěpán Macháček, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Proti armádě i Bratrstvu. Nové revoluční hnutí nabízí Egypťanům 'třetí proud'

V Egyptě vznikla nová revoluční platforma, která vystupuje jak proti hegemonii armády, tak proti stylu vlády Muslimského bratrstva. Právě mezi stoupence těchto dvou sil je přitom egyptská společnost už několik měsíců přísně rozdělená. Fronta revoluční cesty, jak si nové uskupení říká, zastupuje takzvaný třetí proud a vrací se k původním cílům egyptské revoluce.

|Jana Kosová, Petr Medek, Michaela Vydrová, Roman Verner, Drahomíra Bačkorová |Zprávy z domova

Politické strany a hnutí odevzdaly kandidátky do senátních a krajských voleb

Kandidátky pro říjnové senátní a krajské volby jsou odevzdané. V 16 hodin vypršela lhůta, ve které mohly strany a hnutí žádat o registraci svých kandidátů. Strany můžou kandidátky ještě dva týdny doplňovat a upravovat. V řadě krajů jdou do voleb současní hejtmani, jinde jsou na první příčce jména jiná - třeba Jaroslav Palas z ČSSD v Moravskoslezském kraje už znovu kandidovat nechce.