Povinnost zveřejnit seznam dárců splnilo stěží pět stran, tvrdí Outlý. Ostatním hrozí pokuta až 300 tisíc

Některé politické strany nejspíš nesplnily povinnost zveřejnit dárce, kteří jim pomáhají platit výdaje na kampaň. Řekl to Jan Outlý z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politolog a člen úřadu pro dohled nad stranami Jan Outlý | Foto: Reprofoto ČT | Zdroj: Česká televize

Politické strany a hnutí měly na zveřejnění čas do pondělní půlnoci. Na svém twitteru Outlý naznačil, že povinnost splnilo „stěží pět stran“.

Stranám a hnutím hrozí 121 řízení kvůli nedodržení pravidel hospodaření

Číst článek

„My jako úřad jsme tuto skutečnost prověřili hned po půlnoci z pondělka na úterý. Stav internetových stránek máme zdokumentovaný. Máme předběžně za to, že ne ve všech případech byly tyto údaje v pořádku. Samozřejmě tak, jak nám zákon ukládá, budeme jednat,“ řekl Radiožurnálu Outlý.

V případě, že strany nebo hnutí tyto povinnosti nesplní, hrozí jim pokuta od 20 do 300 tisíc korun.

Přes stránky dohledového úřadu bylo možné se v pondělí večer dostat k údajům o jednotlivých sponzorech například v případě ODS, hnutí Starostové a nezávislí nebo SPD Tomia Okamury.

Úřad pro dohled nad stranami zahájil správní řízení už s téměř 130 subjekty. Naposledy minulý týden oznámil, že 121 stran a hnutí nedodalo adresy transparentních účtů a internetové stránky, kde lze ze zákona povinné údaje najít.

Mezi možnými provinilci je i hnutí ANO kvůli knize svého předsedy Andreje Babiše, Česká asociace satelitních operátorů či autoři knihy o podnikání Babiše. Úřad těmto subjektům vytýká neoznačení volebních materiálů povinnými informacemi nebo účast ve volební kampani bez předchozí registrace.

Barbora Valášková, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme