Policie řeší 88 případů schvalování ruské invaze na Ukrajinu, pět desítek lidí si vyslechlo obvinění

Čtyřiapadesáti lidem už policie sdělila obvinění ze schvalování a podpory ruské invaze na Ukrajinu. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Podle něj počet aktuálně prošetřovaných případů dosahuje téměř devadesáti. Tyto lidi zatím policie neobvinila.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policie stále řeší případy schvalování ruské invaze na Ukrajinu. Podle policejního mluvčího Ondřeje Moravčíka zůstává případů oproti minulým měsícům přibližně stejně.

Ukrajinští uprchlíci nahlásili desítky válečných zločinů. Pomáhá jim online dotazník české policie

Číst článek

„K dnešnímu dni se jedná o 88 případů, ve kterých byly zahájeny úkony trestního stíhání,“ přiblížil mluvčí serveru iROZHLAS.cz s tím, že ve 54 případech už policisté sdělili konkrétním lidem i obvinění. Například v listopadu se jednalo o 86 případů a trestní stíhání zahájili policisté ve 49 případech.

Jak Moravčík už dříve vysvětlil, oznámení na možné spáchání trestného činu v souvislosti s Ukrajinou přibývá denně po desítkách. Policisté řeší i případy, na které případně sami narážejí ve veřejném prostoru a na internetu. Jejich závažnost postupně vyhodnocují, některé z nich nechávají bez postihu.

Mluvčí zároveň už v listopadu potvrdil, že celkový počet případů spojených s Ukrajinou přesáhl od začátku války hranici jednoho tisíce.

Dva paragrafy

Policie může řešit případy schvalování ruské invaze na Ukrajinu podle paragrafů, na které krátce po zahájení invaze upozornil nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Konkrétně jde o paragrafy 365 a 405, tedy schvalování trestného činu a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

Nejvyšší státní zastupitelství upozorňuje občany, že některé veřejné projevy podpory a souhlasu s útoky Ruské federace na Ukrajinu mohou být posouzeny jako trestný čin. Více v tiskové zprávě: verejnazaloba.cz/nsz/informace-…

08:00 – 26. 02. 2022

848 3870

„Pokud by někdo veřejně, včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti,“ uvedl k tomu v tiskové zprávě.

Podle zákona by v případě prokázání viny hrozil takovým lidem trest vězení. A to v prvním případě až na rok, ve druhém pak na šest měsíců až tři roky.

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme