‚Schvalování agrese a adorace vraždění civilistů.‘ V souvislosti s invazí na Ukrajinu stíhá policie 49 lidí

Policie řeší téměř devadesát případů schvalování ruské invaze na Ukrajinu. Serveru iROZHLAS.cz to potvrdil policejní mluvčí Ondřej Moravčík. Z policejních statistik vyplývá, že jde o další nárůst počtu podobných případů. Podle mluvčího přibylo také pět lidí, kterým policisté za schvalování ruské invaze už sdělili i obvinění.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie hlídkuje nad Hřenskem a na silnici směrem k Mezné nikoho bez povolení nepouští.

Policie eviduje téměř 90 případů schvalování invaze na Ukrajinu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policie řeší téměř tři sta případů, které souvisejí s Ukrajinou nebo ukrajinskými uprchlíky. Zhruba třetinu z nich pak tvoří podle policejního mluvčího Ondřeje Moravčíka takzvané případy schvalování a podpory ruské invaze na Ukrajinu.

Ukrajinští uprchlíci nahlásili desítky válečných zločinů. Pomáhá jim online dotazník české policie

Číst článek

„86 případů se týká schvalování agrese a dalších obdobných způsobů adorace vraždění ukrajinských civilistů,“ popsal serveru iROZHLAS.cz Moravčík.

Podle něj už policie zahájila ve 49 případech také trestní řízení. Jde tak oproti minulému měsíci o další nárůst. V říjnu totiž policie evidovala 83 případů schvalování ruské invaze a obvinění sdělila 44 lidem.

Jak Moravčík doplnil, že od začátku války přesáhl celkový počet případů spojených s Ukrajinou hranici jednoho tisíce.

Zákony a stíhání

Policie případy schvalování ruské agrese stíhá podle dvou paragrafů, na jejíž existenci upozornil krátkce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu nejvyšší státní zástupce Igor Stříž.

Podle něj jde případné projevy podpory a sympatie k ruskému postupu v napadené zemi stíhat na základě paragrafů 365 a 405 – tedy schvalování trestného činu a popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

„Pokud by někdo veřejně – včetně demonstrací, prostoru internetu nebo sociálních sítí – vyjadřoval souhlas s útoky Ruské federace na Ukrajinu nebo v této souvislosti vyjadřoval podporu nebo vychvaloval čelné představitele Ruské federace, mohl by za jistých podmínek čelit i trestněprávní odpovědnosti,“ uvedl k tomu nejvyšší státní zástupce v tiskové zprávě.

Podle zákona hrozí takovým lidem trest vězení – v prvním případě až na rok, v druhém případě na šest měsíců až tři roky vězení.

Nejvyšší státní zastupitelství upozorňuje občany, že některé veřejné projevy podpory a souhlasu s útoky Ruské federace na Ukrajinu mohou být posouzeny jako trestný čin. Více v tiskové zprávě: verejnazaloba.cz/nsz/informace-…

08:00 – 26. 02. 2022

848 3870

Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme