Ptačí chřipka se rozšířila do třetího kachního chovu firmy Perena. Likvidace začne v pondělí

Ptačí chřipka se rozšířila do dalších tří chovů kachen firmy Perena. Jeden je v Chudonicích v Královéhradeckém kraji, druhý na farmě Vinice ve Středočeském kraji a třetí ve Vápně u Přelouče v Pardubickém kraji. Novinářům to v pátek odpoledne v Hradci Králové řekli ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a zástupci statní veterinární správy.

Hradec Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kachní farma (ilustrační foto)

Kachní farma (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Nová ohniska v Pardubickém a Středočeském kraji mají po 3000 kusech drůbeže a farma v hradeckém kraji asi 9000.

Ve dvou kachních chovech na Královéhradecku se rozšířila ptačí chřipka. Veterináři utratí 40 tisíc ptáků

Číst článek

„Potvrzuji, že peníze pro chovatele na částečné odškodnění jsou připraveny jako standardní mandatorní výdaj. Všechny chovatele bych zároveň vyzval, aby dodržovali jednotlivé parametry biologické bezpečnosti,“ řekl Toman.

Dopoledne ministr oznámil zasažení chovů kachen Pereny v Novém Bydžově - Zábědově a v chovu v Dobřenicích na Královéhradecku. Na likvidaci všech pěti chovů kachen s ptačí chřipkou se budou podílet hasiči, veterináři a policie. Zásah by měl začít v pondělí, potrvá asi tři dny. Veterináři stanoví tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru.

„Začneme v Královéhradeckém kraji návozem techniky, utracení se bude provádět za pomocí kysličníku uhličitého,“ řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.

Veterináři předpokládají, že by začali s likvidací drůbeže ve třech chovech v Královéhradeckém kraji. „Ve čtvrtek bychom rádi dokončili utrácení ve dvou chovech ve Středočeském a Pardubickém kraji,“ řekl Semerád.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme