malíř

Ze začátku jsem malíře ani nepodepisoval, popisuje český padělatel valašských mistrů

|Janek Kroupa |Výtvarné umění

Josef Ptáčník je statný, holohlavý muž. Živí se jako řidič kamionu. Ve skutečnosti je to jeden z autorsky nejplodnějších českých padělatelů. Specializoval se na valašské mistry, jeho padělky mimo jiné ve velkém nevědomky skupoval i valašský poslanec a miliardář Ivo Valenta. Ptáčník byl pravomocně odsouzen k podmíněnému trestu. Před soudem ale nevypovídal, o to zajímavější je jeho svědectví v rozhovoru s Jankem Kroupou.

|Milan Kopp, Michaela Vetešková |Výtvarné umění

Pravěký ještěr od Zdeňka Buriana byl předlohou pro japonskou Godzillu

Právě dnes uplynulo 110 let, co se narodil jeden z nejvýraznějších českých ilustrátorů Zdeněk Burian. V žádné české knihovničce nechyběla kniha s jeho ilustracemi. Burianovy kresby pravěkých ještěrů, brontosaurů a mamutů ovlivnily generace velkých i malých čtenářů. Jak ale teď nově vychází na světlo, ovlivnily nejenom je. Burian zřejmě zaujal i japonské filmaře, kteří natočili legendární Godzillu.

|Martin Knitl |Zprávy z domova

Padělatel obrazů ošálil i galerie. Stačil prach z vysavače a temperovky

K tomu, aby zaplavil trh téměř dvěma sty padělaných obrazů, mu stačil malířský stojan, temperové barvy, lak a prach z vysavače. K tomu přidal vymyšlenou legendu a pak už jen vydělával. Policie dopadla 48letého muže z Chomutova, který vsadil na poptávku po regionálních malířích z Valašska a takto prodal nejméně 180 falešných obrazů. Některé mají dokonce nezávislý znalecký posudek a potvrzení o pravosti.