Chebská galerie objevila obraz zapomenutého mistra

Chebské galerii výtvarného umění se podařilo najít obraz zcela zapomenutého malíře Jana Křížka. V prostoru Opus Magnum vystavili jeho velké plátno z roku 1927 nazvané Gobelín.

Cheb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurátorka Jana Kalousková u obrazu Gobelín od zapomenutého malíře Jana Křížka

Kurátorka Jana Kalousková u obrazu Gobelín od zapomenutého malíře Jana Křížka | Foto: Josef Šorfa | Zdroj: Český rozhlas

Jedná se o volnou kopii renesanční tapiserie z belgické manufaktury Grammont, uložené ve vídeňských císařských sbírkách na zámku Schönbrunn, namalovanou olejovými barvami na tkaninu z ovčí vlny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Křížkův obraz z roku 1927 se zašel podívat redaktor Josef Šorfa

„Křížek ji vytvořil v roce 1927 jako jakýsi prototyp interiérové dekorace, v jehož duchu nejspíš zamýšlel vytvářet podobné. Za tímto účelem ji v roce 1928 prezentoval na výstavě Soudobá kultura v Československu v Brně v expozici uměleckého řemesla v pavilonu Werkbundu,“ informovala kurátorka expozice Jana Kalousková.

Jan Křížek tvořil v první polovině minulého století a prošel akademiemi v Mnichově, Vídni i Praze a poté se živil jako výtvarný pedagog. Jeho práce mohli vidět lidé naposled v roce 1959, kdy jeho tvorbu přiblížila retrospektivní výstava na pražské Staroměstské radnici.

Josef Šorfa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme