Zabavení padělků 70 obrazů byla chyba, rozhodl Ústavní soud. Stačilo je podle něj označit

Okresní a Krajský soud v Ostravě zabraly majiteli 70 padělaných obrazů. Ten je koupil jako díla známých umělců. Podle Ústavního soudu měla justice použít mírnější opatření, například obrazy označit.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štětce (ilustrační foto).

Štětce (ilustrační foto). | Foto: Skitterphoto | Zdroj: Pixabay License

Okresní i Krajský soud v Ostravě obrazy zabraly s vysvětlením, že je třeba chránit společnost a zabránit dalšímu šíření padělků. Podle nálezu Ústavního soudu se ale dostatečně nezabývaly tím, zda by nestačilo obrazy jen označit a nechat je kupci. Nelze automaticky předpokládat, že kopie budou sloužit dalším podvodům. Nic nenasvědčovalo tomu, že kupec má v úmyslu obrazy dál šířit a vydávat za díla známých umělců.

Ze začátku jsem malíře ani nepodepisoval, popisuje český padělatel valašských mistrů

Číst článek

„Při rozhodování o zabrání věci soud nesmí předpokládat, že jednotlivec, kterému věc náleží, s ní bude nakládat nečestně, či dokonce trestněprávně zakázaně, aniž by pro tento závěr měl soud jakoukoliv oporu ve zjištěných skutečnostech,“ uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková.

Podle Šimáčkové by namísto zabrání obrazů stačilo nějaké mírnější opatření, například jejich označení jako kopií nebo pozměnění. Poukázala na to, že ve společnosti se běžně vyskytují kopie uměleckých děl, aniž by sloužily k trestné činnosti.

Osudem obrazů se musí znovu zabývat Okresní soud v Ostravě. Ze spisu vyplývá, že díla převzal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových a oddělil plátna od rámů, které zvažuje prodat.

Padělky českých malířů

Amatérský výtvarník Josef Ptáčník z Chomutova vytvořil více než 200 padělků valašských mistrů i předních českých malířů. Za porušování autorského práva, podvod, padělání dostal tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let.

Spolu s Ptáčníkem byl potrestán také soudní znalec Tomáš Mikulaštík ze Zlínska. Vytvořil prý nejméně 35 znaleckých posudků na Ptáčníkovy falzifikáty. Dostal osm měsíců s odkladem na dva roky. Kupec 70 pláten vystupoval v trestním řízení jako poškozený.

Podle rozsudku Ptáčník nejprve vytvořil několik pláten imitujících Bohumíra Matala, Františka Foltýna a Rudolfa Kremličku. Dále se zaměřil na přední valašské malíře, zejména Františka Podešvu, Aloise Schneiderku a Karla Hofmana. Zkoušel také Jožu Uprku či Kamila Lhotáka. Používal stará plátna a rámy z bazarů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme