Rodina si myslela, že je to obyčejná ikona. Nyní se dílo gotického mistra Cimabueho vydražilo za stamiliony

Vzácná malba gotického mistra Cimabueho ze 13. století, kterou měla dlouho ve svém bytě nic netušící obyvatelka města Compiègne, byla vydražena za 24 milionů eur (614 milionů Kč), uvedla agentura Reuters s odvoláním na informace z aukční síně Actéon. Cena se původně odhadovala na čtyři až šest milionů eur (102 až 153 milionů Kč).

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzácné dílo raně gotického italského mistra Cimabueho | Zdroj: Profimedia

„Když je na prodej unikátní dílo umělce tak vzácného jako je Cimabue, musíte být připraveni na překvapení,“ uvedl šéf aukční síně Actéon Dominique Le Coent. Síň nezveřejnila jméno kupce, nicméně uvedla, že mezi dražiteli bylo i zahraniční muzeum.

Ve Francii jde do dražby nečekaně nalezený obraz italského gotického mistra Cimabueho

Číst článek

Cimabueho díla jsou velkou vzácností, protože se jich mnoho nedochovalo. V neděli vydražená malba dlouho visela v bytě jedné obyvatelky města Compiègne severně od Paříže a rodina si myslela, že jde o obyčejnou ikonu.

Na malém obraze o velikosti 20 krát 26 centimetrů je zachycen Ježíš v obklopení „šklebících se“ a „mrzutých“ mužů. Podle AFP jde pravděpodobně o součást osmidílné série z roku 1280, v níž Cimabue na malbách podobného formátu ztvárnil výjevy z Kristova umučení. Dosud se vědělo pouze o dvou kusech z této série: jeden je v muzeu Frick Collection v New Yorku a druhý v londýnské Národní galerii.

Cimabue byl podle webové verze encyklopedie Britannica posledním italským mistrem, který tvořil v byzantském stylu, a jeho působení ovlivnilo další malíře včetně Giotta.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme