Median

|Eliška Malínská |Zprávy z domova

Čeho se Češi příští rok budou nejvíc bát? Že v Evropě zaútočí Islámský stát

Češi se nejvíce obávají, že se přiští rok v Evropě odehrají další útoky teroristické organizace Islámský stát. Naopak se téměř nebojí oslabení NATO a šířících se matoucích a zavádějících zpráv ze strany Ruska. Vyplývá to z průzkumu, který exkluzivně pro Český rozhlas vypracovala agentura Median, a to ještě před pondělním útokem v Německu.

Průzkum pro Český rozhlas: Polovina Čechů nesouhlasí s bojkotem oslav 28. října na Hradě

|Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Skoro polovina lidí nesouhlasí s tím, že se řada politiků v pátek nezúčastní oficiální oslavy státního svátku. Ukázal to bleskový průzkum agentury Median pro Český rozhlas, kterého se zúčastnilo přes tisíc lidí. Drtivá většina dotázaných i přesto podporuje udělení Řádu Tomáše Garrigua Masaryka pamětníkovi holokaustu Jiřímu Bradymu.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Bodový systém funguje v Česku 10 let. Polovina lidí si ho podle průzkumu chválí

Jak ukázal bleskový průzkum společnosti Median pro Český rozhlas, polovina Čechů si bodový systém chválí. Lidé si zároveň myslí, že odečítání bodů za přestupky zlepšilo chování řidičů na silnicích. Češi také vítají některé změny, které připravuje ministerstvo dopravy. Plánuje zdvojnásobit pokuty třeba za jízdu na červenou nebo za telefonování při řízení.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Průzkum ČRo: Většina Čechů by souhlasila s úhradou nemocenské od prvního dne

V Česku je celkem běžná praxe, že člověk onemocní, na léčbu si vybere dovolenou nebo s horečkami chodí do práce. Oficiálně si nemocenskou vypisuje málokdo. Za první tři dny stonání totiž nedostane ani korunu. Většina Čechů, téměř 80 procent, by proto souhlasila, aby stát znovu proplácel nemocenskou od prvního dne. Ukázal to exkluzivní průzkum zdravotní péče pro Český rozhlas od společnosti Median. Odpovídala v něm tisícovka lidí.

|Eva Rajlichová, mta |Zprávy z domova

Průzkum pro ČRo: Podle 53 procent Čechů v zemi vzrostlo riziko teroristického útoku

Víc než polovina obyvatel Česka, přesně 53 procent, si myslí, že v zemi vzrostlo riziko teroristických útoků. Alespoň to říká exkluzivní průzkum, který pro Český rozhlas vypracovala agentura Median v souvislosti s nedávnými událostmi ve Francii. Lidé by si kvůli bezpečnostním opatřením nechali sáhnout i na osobní svobody, jsou také pro přísnější posuzování imigrantů z muslimských zemí. Kompletní výsledky průzkumu najdete ve fotogalerii.