„Domácí vězení jsem nečekala, normálně lidi posílají za mříže. Podle advokáta jsem měla štěstí, že prý vzali v úvahu, že se starám o 96letou matku a sama nejsem nejmladší,“ říká Jekatěrina Barabašová.
Šokující příběh, který přebíráme od neziskovky Forbidden Stories. Vypráví o ukrajinské novinářce Viktoriji Roščynové. Rusové ji po mnoho měsíců tajně věznili.
O případu sedmadvacetileté reportérky, která v roce 2023 zmizela na Rusy okupovaném území a zemřela za nejasných okolností, v úterý podrobně informuje několik médií včetně deníku The Guardian.
RusNews uvedl, že novinářka si stěžovala na bití a injekčení podávání antipsychotik. Tvrzení, že napadla personál trestanecké kolonie, žena podle deníku popírá.
Svůj projev zahájila poděkováním všem, kteří se nebojí podporovat politické vězně. Zdůraznila, že pro ni bylo těžké přijmout pravdu o válce, ale během pobytu ve vězení přišla o poslední pochybnosti.
„Je potřeba jednat diplomaticky, ale zároveň trvat na tom, že obětí této války je Ukrajina, nikoliv Rusko,“ myslí si novinářka a poukazuje na válečné zločiny páchané Ruskem.
Kosťučenkovou léčili z otravy ve stejné berlínské klinice jako Alexeje Navalného, který zemřel vloni v ruském vězení. Novinářka si je naprosto jistá, že šlo o vraždu.
„Není neobvyklé, že novináři, zejména investigativní, čelí nejrůznějším druhům zastrašování,“ uvedla vedoucí katedry žurnalistiky Fakulty sociálních věd UK Alice Němcová Tejkalová pro Radiožurnál.
„Začalo to v prosinci, kdy se nám kdosi neznámý pokusil vniknout do domu, vnikl na pozemek a vystrašil mi děti. Bylo to v pozdních večerních hodinách. Bohužel děti byly u toho,“ řekla Slonková.
„Je mi zle z toho, jak se vše šroubuje na Ukrajince. Chceme ukázat lidskost národa,“ říká pro iROZHLAS.cz novinářka Anna Dohnalová. „Ukrajina se stala nástrojem propagandy,“ dodává Tereza Povolná.
Beznadějně zapomenuté a Bohem i lidmi odstrčené kouty středního Ruska, kde bují především bída, beznaděj, alkoholismus a prostituce. Na tato místa zavádí čtenáře kniha ruské opoziční novinářky.
Loni v červnu, když chtěla odletět z ruské Kazaně, kam se přijela postarat o nemocnou matku, jí v tom úřady zabránily. „O procesu jsme se dozvěděli ze zpráv,“ řekl v rozhovoru manžel Pavel Butorin.
„Patřím ke krymským Tatarům a nechci být čtvrtou generací krymských Tatarů, kteří byli nuceni opustit rodnou zemi. Věřím, že bude zase ukrajinský,“ říká pro Český rozhlas Plus ukrajinská novinářka.
Z vyjádření soudu plyne, že vyšetřovatelé stíhají novinářku podle paragrafu o veřejném schvalování terorismu s použitím hromadných sdělovacích prostředků či internetu.
Bývalá právnička byla jednou z mála nezávislých reportérek ve Wu-chanu a přinášela důležitá svědectví o počátcích pandemie nemoci covid-19 v čínském městě.
Ruský soud poslal na dva měsíce do vazby novinářku zpravodajského portálu SOTAvision Antoninu Favorskou, kterou vyšetřovatelé viní z účasti v extremistické organizaci. Novinářka vinu popřela.
Od ruské invaze na Ukrajinu uplynuly skoro dva roky. Podle novinářky francouzského deníku Le Monde Sylvie Kauffmannové Západ přehlížel varovné signály, řekla to v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
Novinářka Uhlová vloni odjela za prací do zahraničí, konkrétně do Německa, Irska a Francie, kde pracovala v drsných podmínkách. Vznikla z toho reportážní kniha Hrdinové kapitalistické práce v Evropě.
Belgie přebírá po španělsku předsednictví Rady Evropské unie. „Priority se soustředí na velké legislativní návrhy, které lze dokončit v rozumném čase. A ten čas se krátí,“ upozorňuje novinářka.
Rusko předčasně propustilo vraha novinářky a kritičky Kremlu Anny Politkovské. Poslali ho bojovat na Ukrajinu, píše portál Baza, který má blízko k ruským bezpečnostním složkám.
Ruská nezávislá novinářka a válečná reportérka Katěrina Gordějevová zachytila osudy lidí těžce poznamenaných válkou na Ukrajině. V její vlasti kniha v dohledné době nejspíš nevyjde.