obchodníci

obchodníci v textech na iROZHLASU

| ČTK |Ekonomika

Víc než polovina obchodníků není připravena na další fázi EET. Může za to neznalost i finanční správa

Téměř 60 procent obchodníků v Česku není připraveno na zavedení druhé vlny elektronické evidence tržeb (EET). Ta odstartuje 1. března. Tzv. autentizační údaje si do neděle vyzvedlo zhruba 106 500 maloobchodníků a velkoobchodníků z celkového čtvrt milionu. Podle prodejců pokladních systémů je na vině neznalost podnikatelů i přístup finanční správy, která vydala pozdě zpřesňující pravidla.

|Barbora Kladivová |Zprávy z domova

Řetězce chystají soutěže o hodnotné ceny. Umožnila jim to novela loterijního zákona

Od začátku roku mohou obchodní řetězce pořádat soutěže o hodnotné ceny - výjimkou tak nebudou výhry jako drahá auta nebo třeba zájezdy do Karibiku. Umožnila to novela loterijního zákona. Jako první nové možnosti zřejmě využije řetězec Tesco už na jaře. Ještě do konce loňského roku se musely obchodní řetězce řídit pravidly, která jim nařizovala, že nepeněžité výhry v jednom roce nesměly přesáhnout částku 200 000 korun. Teď žádný limit neexistuje.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Obchodníci v Nice mají kvůli čtvrtečnímu atentátu obavy o turistický ruch

Francouzské letovisko Nice na Azurovém pobřeží prožívá první - pokud se to tak dá říct - normální pracovní den. Vyhledávaná turistická destinace pravděpodobně utrpí určité ztráty kvůli atentátu muslimského útočníka, který zabil nejméně 84 lidí. Při oslavě státního svátku Francie 14. července najel s nákladním autem do davu diváků sledujících slavnostní ohňostroj. Obchodníci a podnikatelé v Nice se obávají, že šok z atentátu způsobí i odliv turistů.

Obchodníci prý ztratí kvůli omezení otvírací doby o svátcích stovky milionů korun

|Barbora Kladivová |Ekonomika

Obchodníci přijdou kvůli novému zákonu upravujícímu otvírací dobu o svátcích každý den o stovky milionů korun. Vyplývá to z průzkumu pro Hospodářskou komoru. Prodejny s plochou větší než 200 metrů čtverečních zřejmě budou mít o sedmi státních svátcích zavřeno. Rozhodli o tom včera poslanci, normu ještě musí podepsat prezident. Za porušení zákona by navíc hrozila pokuta až milion korun. Obchodníci si ale stěžují, že jde o nadměrnou regulaci a diskriminaci.

|David Černý |Ekonomika

Zástupci více než 20 českých firem letí do Kanady navázat obchodní vztahy

České firmy by mohly rozšířit své podnikání do Kanady. Dnes tam odlétá víc než 20 zástupců tuzemských společností, aby hledali nové obchodní příležitosti. Zájem mají o zdravotnictví, farmacii, dopravní strojírenství nebo ropný a plynárenský průmysl. Na konci roku má totiž začít platit nová dohoda mezi EU a Kanadou upravující celní sazby nezemědělských produktů.

|Robert Mikoláš, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Uprchlíci v Aténách většinu obchodníků netěší. Moc nenakupují a navíc je krize

Přes Řecko dále utíkají tisíce lidí ze Sýrie či Afghánistánu a Iráku. Atény pro ně představují přestupní stanici, kde na vše dohlížejí převaděči a další lidé snažící se na běžencích zbohatnout. Migranti se už týdny shromažďují na náměstí Vítězství v centru metropole, kde získají vše potřebné pro cestu dál do Evropy. S výjimkou prodavačů občerstvení ale z toho ostatní řečtí majitelé obchodů radost vůbec nemají.

|Robert Mikoláš |Zprávy ze světa

Íránci čekají na zrušení embarga. Do budoucna hledí s nadějí

Západ obnovuje vztahy s Íránem. Opravdový boom ale přijde až po zrušení mezinárodních sankcí na začátku příštího roku. Na konec embarga čekají i drobní obchodníci a výrobci tradičních íránských produktů včetně koberců, kteří věří v návrat evropských i amerických turistů a v obnovení vývozu do západních zemí.