Práce načerno, rok a půl neobsazený post velvyslance ve Švýcarsku, ale i automatická převodovka v autoškolách a posílání účtenek ČSÚ kvůli inflacI. I o tom píšou v pondělí české noviny.
Podomní prodej reguluje přes 1000 radnic v Česku. Podle informací Svazu měst a obcí každoročně přibývají zákazy asi na stovce míst. Úřady se snaží chránit hlavně seniory před nekalými obchodníky.
Středa patří zamilovaným. Právě ti považují 14. únor, tedy svatého Valentýna, stále častěji za svůj hlavní svátek. Toho využívají i obchodníci – útrata za dárky se pohybuje často v řádech stokorun.
Už tři měsíce musí kromě restaurací evidovat tržby také obchodníci. Zatímco ministerstvo financí si pochvaluje, jak systém funguje, zástupcům obchodů vadí, že nedostanou slíbenou kompenzaci.
Druhá vlna EET je tady. Tržby budou muset nově povinně evidovat desítky tisíc podnikatelů. Druhá vlna se týká obchodníků, a to od velkých řetězců po stánkaře a trafikanty. Podle místopředsedy Českomoravského sdružení trafikantů Romana Slavíka se provozovatelé trafik bojí, že EET bude zdržovat obchodníky i zákazníky.
Téměř 60 procent obchodníků v Česku není připraveno na zavedení druhé vlny elektronické evidence tržeb (EET). Ta odstartuje 1. března. Tzv. autentizační údaje si do neděle vyzvedlo zhruba 106 500 maloobchodníků a velkoobchodníků z celkového čtvrt milionu. Podle prodejců pokladních systémů je na vině neznalost podnikatelů i přístup finanční správy, která vydala pozdě zpřesňující pravidla.
Od začátku roku mohou obchodní řetězce pořádat soutěže o hodnotné ceny - výjimkou tak nebudou výhry jako drahá auta nebo třeba zájezdy do Karibiku. Umožnila to novela loterijního zákona. Jako první nové možnosti zřejmě využije řetězec Tesco už na jaře. Ještě do konce loňského roku se musely obchodní řetězce řídit pravidly, která jim nařizovala, že nepeněžité výhry v jednom roce nesměly přesáhnout částku 200 000 korun. Teď žádný limit neexistuje.
Francouzské letovisko Nice na Azurovém pobřeží prožívá první - pokud se to tak dá říct - normální pracovní den. Vyhledávaná turistická destinace pravděpodobně utrpí určité ztráty kvůli atentátu muslimského útočníka, který zabil nejméně 84 lidí. Při oslavě státního svátku Francie 14. července najel s nákladním autem do davu diváků sledujících slavnostní ohňostroj. Obchodníci a podnikatelé v Nice se obávají, že šok z atentátu způsobí i odliv turistů.
Obchodníci přijdou kvůli novému zákonu upravujícímu otvírací dobu o svátcích každý den o stovky milionů korun. Vyplývá to z průzkumu pro Hospodářskou komoru. Prodejny s plochou větší než 200 metrů čtverečních zřejmě budou mít o sedmi státních svátcích zavřeno. Rozhodli o tom včera poslanci, normu ještě musí podepsat prezident. Za porušení zákona by navíc hrozila pokuta až milion korun. Obchodníci si ale stěžují, že jde o nadměrnou regulaci a diskriminaci.
Kos se vloni stal jedním ze symbolů uprchlické krize. Právě kvůli přílivu migrantů na tento řecký ostrov přestali jezdit turisté. A i když na Kosu dnes na běžence prakticky nenarazíte, zájem o jedno z kdysi nejoblíbenějších řeckých letovisek stále zůstává za očekáváním.
České firmy by mohly rozšířit své podnikání do Kanady. Dnes tam odlétá víc než 20 zástupců tuzemských společností, aby hledali nové obchodní příležitosti. Zájem mají o zdravotnictví, farmacii, dopravní strojírenství nebo ropný a plynárenský průmysl. Na konci roku má totiž začít platit nová dohoda mezi EU a Kanadou upravující celní sazby nezemědělských produktů.
V centru Bruselu je i dnes kvůli teroristické hrozbě jen minimum lidí. Vláda obyvatele města i turisty vyzvala, aby se vyhýbali místům, jako jsou velké obchodní třídy nebo hlavní památky. Ohrožení útoky tak tvrdě dopadá i na místní obchodníky.
Přes Řecko dále utíkají tisíce lidí ze Sýrie či Afghánistánu a Iráku. Atény pro ně představují přestupní stanici, kde na vše dohlížejí převaděči a další lidé snažící se na běžencích zbohatnout. Migranti se už týdny shromažďují na náměstí Vítězství v centru metropole, kde získají vše potřebné pro cestu dál do Evropy. S výjimkou prodavačů občerstvení ale z toho ostatní řečtí majitelé obchodů radost vůbec nemají.
Západ obnovuje vztahy s Íránem. Opravdový boom ale přijde až po zrušení mezinárodních sankcí na začátku příštího roku. Na konec embarga čekají i drobní obchodníci a výrobci tradičních íránských produktů včetně koberců, kteří věří v návrat evropských i amerických turistů a v obnovení vývozu do západních zemí.
Pamatujete si ještě mléko v sáčku nebo třeba stavebnici Merkur? Retro všeho druhu, od jídla až po hračky, je zase v módě. Stále víc obchodníků se proto v posledních letech snaží vsadit právě na vzpomínky a tradici. Podnikat se dá třeba i v retro cestování.
Dodavatelé mají šanci na větší ochranu před nekalými praktikami obchodních řetězců. I přes odpor opozice prošla ve sněmovně novela zákona o významné tržní síle prvním čtením. Zákon například zlepšuje vymahatelnost pokut za neférové jednání. Podle kritiků ale novela naopak zabrání obchodnímu vyjednávání a zruší volnou soutěž.
Obchodníky čeká jedno z nejvýnosnějších období roku. Až 80 procent dětí dostane podle odhadů za vysvědčení dárek. Tradičně vede elektronika a hračky. Většina obchodníků se proto se začátkem prázdnin předhání ve slevách a cenově výhodných nabídkách.
Počet falešných obchodníků z Číny roste. Cílem podvodů se stále častěji stávají české firmy. Asociace malých a středních podniků proto zveřejnila takzvaný Chinese Blacklist. Na černém seznamu se ocitlo téměř třicet podvodných firem.
Zatímco v Česku je relativně poklidné páteční odpoledne, ve Spojených státech vrcholí nákupní horečka. Důvodem je tzv. černý pátek, den plný slev skoro ve všech obchodech. S tímto symbolem chtějí prorazit také čeští obchodníci, a to především na internetu, kde rozjeli tento týden reklamní kampaň k takzvanému Black Friday. Češi jsou ale velmi obezřetní a nenechají se jen tak zlákat převzatým symbolem.
Polské obchody na východě země mají velké problémy. Kvůli krizi na Ukrajině přišli obchodníci o zákazníky a teď jim hrozí, že skončí. I taková je cena ukrajinského konfliktu, o které se zatím oficiálně nemluví a nepíše.
Jako jedno velké staveniště vypadá historické jádro Plzně. V centru probíhá několik rekonstrukcí najednou. Kromě obyvatel ovlivňují rozkopané ulice život také obchodníkům nebo řidičům. Většina lidí má ale pro rozsáhlé práce pochopení.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zvýšil pokutu pro řetězec Kaufland za porušení zákona o významné tržní síle. Společnost má zaplatit 22 milionů a 130 tisíc korun, což je o 9 milionů více, než znělo původní rozhodnutí úřadu. Kaufland se k pokutě zatím nevyjádřil.
Obchodníci začali nabízet slevy na školní potřeby. V akci se dají sehnat batohy, psací náčiní, sešity, penály, přezůvky nebo kalkulačky. U některých položek je možné ušetřit až 60 procent ceny. V průměru rodiče ve slevách zaplatí o 40 procent méně.
Pekaři v centru Nového Města na Moravě počítají v následujících dnech s hladovými návštěvníky biatlonu. Jsou připraveni napéct pro ně daleko víc voňavých chlebů, rohlíků a housek než obvykle. Naproti v knihkupectví zase objednali regionální mapy a vedle v papírnictví by se prodavačky nejraději sbalily a odjely pryč.
Za poloviční i nižší ceny by mohly obchodní řetězce prodávat potraviny, pokud by si ovšem účtovaly stejné marže jako malí obchodníci. Marže velkých obchodníků totiž potraviny značně prodražují, a to až o stovky procent.
Na nejistotu kolem zvyšování daně z přidané hodnoty si tuzemské firmy stěžují už delší dobu. Zástupce obchodníků Zdeněk Juračka dnes navíc varoval, že nevyjasněná výše DPH může příští rok zvednout ceny zboží. Obchodním řetězcům totiž kvůli neschopnosti politiků shodnout se na konečné podobě daně údajně rostou náklady.