Podle údajů pojišťoven jde o druhou největší katastrofu od vzniku Česka. Více škod způsobily jen rozsáhlé povodně, které zasáhly zemi v srpnu 2002. Za ně pojišťovny vyplatily 36,7 miliardy Kč.
Výstraha před tvorbou ledovky platí od nedělní půlnoci do úterních 18.00 pro příhraniční oblasti v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a pro části Olomockého a Moravskoslezského kraje.
Od katastrofálních povodní v roce 2002 si lidé v Česku postavili 16 tisíc rodinných domů v záplavových územích. Nejvíce takových staveb stojí v Olomouckém kraji.
Stav nebezpečí v částech Moravskoslezského kraje zasažených zářijovými povodněmi potrvá do pátku 13. prosince. Stát také připravuje dva programy na obnovu vodohospodářské infrastruktury.
Stavba posledního chybějícího úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Říkovicemi by mohla skončit už v závěru příštího roku. Oproti původně stanovenému harmonogramu o tři měsíce dřív.
Nová obvinění se týkají dopravní zakázky v Kostelci na Hané, společně s nimi jsou stíháni další tři lidé z původní kauzy Autostráda, potvrdilo v pátek na webu Vrchní státní zastupitelství Olomouc.
Někteří starostové se obávají, že pracovníci z vesnic odjedou a ty tak zůstanou bez pomoci. Podle vedení kraje je důvodem zdržení vyplácení peněz složitá administrativa.
Stav nebezpečí byl v celém kraji po ničivých povodních vyhlášen 14. září a jeho původní platnost skončila 13. října. Jde o nejnižší krizový stav, který může být v České republice vyhlášen.
„Naposledy včera (ve čtvrtek) jsme dokončili lávku pro pěší v Široké Nivě. Naši ženisté vyzvedávají další konstrukce a o víkendu začnou stavět v obcích Zátor a Nýznerov,“ uvedla v pátek armáda.
Informaci o výsledcích odborného zkoumání DNA obdrželi policisté od polských kolegů. Tělo pohřešované bylo nalezeno v Polsku zhruba 30 kilometrů od místa, kde vůz strhla rozbouřená řeka.
Josef Bělica z ANO vedl Moravskoslezský kraj už koncem minulého volebního období. Ladislav Okleštěk z ANO stál v čele Olomouckého kraje už v letech 2017 až 2020.
„Situace je vážná, není dobrá. je to totální devastace sportoviště, nejen fotbalové hřiště, ale i tenisových kurtů,“ uvádí nezávislý starosta Hanušovic Marek Kostka.
Při vyhlášeném stavu nebezpečí lze v postižených oblastech snadněji organizovat pomoc vojáků i hasičů, bez které se samosprávy i místní lidé ani tři týdny po záplavách stále neobjedou.
„Data do národní databáze přebíráme vždy po skončení měsíce, proto jsme tento rekord objevili až teď,“ doplnili pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu.
Hejtmani Moravskoslezského a Olomouckého kraje žádají vládu o prodloužení stavu nebezpečí pro několik obcí s rozšířenou působností, aby měli větší manipulační prostor při odklízení následků povodní.
Místopředseda SPD vnímá krajské volby jako úspěch pro svou partaj, nyní se soustředí na povolební vyjednávání. „Bude zvláštní, jestli půjde ANO v krajích s vládními stranami, a ne s námi,“ říká.
Rozvodněná Bělá v České Vsi zaplavila pět pavilonů místní školy. Optimistický odhad ředitele je dokončená rekonstrukce v lednu. Budova však dříve než do Vánoc nevyschne. Žáci dochází do jiných škol.
„V současné době probíhají jednání například v Olomouckém kraji, probíhají jednání v Ústeckém kraji. Samozřejmě tam, kde většinou získala vládní pětikoalice, už jsou dohodnutí oni,“ řekl Okamura.
„Nejvážnější situace je v Moravskoslezském kraji, a to zejména na Ostravsku a Opavsku, v Olomouckém kraji pak v podhůří Jeseníků,“ uvedla Správa železnic.