Olomoucký kraj

| ČTK |Zprávy z domova

Na jižní Moravě nevyjede 67 z 225 autobusových linek. V ostatních krajích se téměř stávkovat nebude

Stávka řidičů linkových autobusů kvůli nízkým mzdám bude ve většině krajů zřejmě symbolická nebo žádná. Plošný protest očekává Asociace krajů jen v Jihomoravském kraji, kde nevyjede zhruba 30 procent linek. V dalších čtyřech krajích půjde podle asociace o lokální protesty. Na jihu Čech se podařilo hrozbu stávky zažehnat díky dohodě kraje s dopravci, kteří souhlasili s tím, že se budou na zvýšení mezd řidičů podílet.

| ČTK |Regiony

Olomoucká krajská rada chce odvolat hejtmana Koštu, má ho nahradit Okleštěk

Zastupitelé příští týden v pondělí projednají návrh krajské rady na odvolání olomouckého hejtmana Oto Košty (ANO), kterého by měl v čele úřadu nahradit krajský předseda ANO Ladislav Okleštěk. Na dotaz ČTK to v pátek uvedl sám Okleštěk. ANO na začátku února vyzvalo Koštu k rezignaci a zdůvodnilo to tím, že je nespokojeno s jeho prací v čele hejtmanství. Košta výtky spolustraníků odmítl a nerezignoval. S kritikou hejtmana pak přišli i jeho tři náměstci z ANO a koaliční ČSSD a ODS.

|Dominika Píhová, Petr Jadrný |Zprávy z domova

Co řekl hejtman Košta: Sorry jako. Pustím tygra z klece. Odmítám se stýkat v kanálu

Olomoucký hejtman Oto Košta (za ANO) odmítl výzvu krajského zastupitelství hnutí ANO, aby odstoupil ze své funkce. Nechystá se rezignovat ani poté, co nespokojenost s ním vyjádřil také šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš. Ten o Koštovi dokonce řekl, že má problémy s alkoholem. Košta se k celé situaci vyjádřil na tiskové konferenci. Nejzajímavější výroky si můžete přečíst v článku.

| ČTK |Regiony

Ptačí chřipka má v Česku deváté ohnisko. Veterináři už utratili přes 13 tisíc ptáků

Veterináři potvrdili první ohnisko ptačí chřipky v Olomouckém kraji. Jde o Lověšice na Přerovsku. Chovatel tam má zhruba 150 až 200 slepic a 15 kusů vodní drůbeže. Dosud mu uhynulo asi 60 slepic, u dalších ptáků jsou pozorovány známky nákazy. Pracovníci veterinární správy mu utratili 433 slepic a 14 kachen. Následně se vyhlásí ochranné a dozorové pásmo.