Opavsko

Opavsko v textech na iROZHLASU

|Martin Knitl |Historie

Seriál – 5. díl: Uniforma plukovníka Kandareliho - mise splněna

Pátý a poslední díl reportáže Uniforma plukovníka Kandareliho se vrací z daleké Gruzie zpátky do České republiky. Čestný občan Opavy, plukovník Iraklij Levanovič Kandareli si ve svých téměř 93 letech přál, aby to nejcennější, co má doma, skončilo právě v českém muzeu. Dodnes totiž naplno prožívá události před 71 lety, kdy spolu s mnoha dalšími osvobozoval Ostravsko.

|Martin Knitl |Historie

Seriál – 1. díl: Uniforma plukovníka Kandareliho - v Opavě to začalo

Uniforma plukovníka Kandareliho - pod tímto názvem najdete ode dneška do pátku sérii reportáží z cesty do Gruzie, kde žije jeden z posledních žijících aktérů Ostravsko-opavské operace. Od ní právě v těchto dnech uplynulo 71 let. Cíl cesty byl jednoduchý - splnit velké přání 92letého válečného veterána, který už dlouho toužil po tom, aby jeho uniformu získalo české muzeum. Rozhodli jsme se, že pomůžeme, a tady je první část příběhu.

|Martin Knitl, Simona Bartošová |Regiony

Pyrotechnici na Opavsku mají napilno. Pole a lesy jsou plné válečné munice

Už téměř 300 výjezdů mají za sebou od začátku roku policejní pyrotechnici z Frýdku-Místku. Zaměřují se na zneškodňování nevybuchlé válečné munice na Moravě a právě teď na přelomu léta a podzimu jim začíná hodně rušná sezona. Zemědělci pracují na polích, do lesa chodí houbaři a to znamená, že zpráva o nálezu starého granátu přijde i několikrát denně.

|Kateřina Daňková, Simona Bartošová |Regiony

Popálené Natálce z Vítkova je 8 let. Učí se výborně, stále se ale bojí cizích lidí

Dnes je to na den přesně 6 let, co se celé Česko dozvědělo o osudu malé Natálky z Vítkova na Opavsku. Ve dvou letech jen zázrakem přežila žhářský útok čtveřice neonacistů, kteří do domu její rodiny v noci vhodili zápalné lahve. Zatímco oni si odpykávají trest 20 až 22 let ve vězení, těžce popálená dívka se učí žít dál. Už nastoupila do první třídy.

|Kateřina Daňková, msk |Regiony

Štěpánkovice na Opavsku postavily novou cyklostezku. Bez vědomí úřadů

Svérázným způsobem vyřešila obec Štěpánkovice na Opavsku dlouholeté tahanice o státní pozemky. Na jednom z nich chtěla pro lidi vybudovat novou cyklotrasu, jenže když to už roky ze zákona nešlo, vymyslelo vedení vesnice jiný způsob. Letos na jaře radnice stát obešla a bez vědomí úřadů cyklostezku prostě postavila. Podle starosty nic jiného nezbývalo.

|Martin Knitl |Regiony

Nadšenci chtějí zachránit zastávku v Holasovicích, kde se ještě ovládá vše ručně

Když se rozhodne o modernizaci a opravě železniční trati, je to pro cestující většinou dobrou zprávou. Jenže takové zásahy mohou nenávratně zničit vzpomínky na staré časy. Příklad najdeme na Opavsku, kde by už brzy měla začít rekonstrukce trati mezi Opavou a Krnovem. S největší pravděpodobností tam zmizí výjimečná zastávka v obci Holasovice, kde obsluha dodnes všechno ovládá ručně. Místní nadšenci ji ale chtějí zachránit.

|Martin Knitl |Regiony

Lidé ze samoty ve Štáblovicích řeší, co bude, až k nim přestane jezdit vlak

Představte si, že jdete k lékaři, do práce nebo do školy a na nejbližší zastávku autobusu to máte několik kilometrů lesem. V dešti, v zimě nebo za tmy. Právě tento nečekaný problém řeší obyvatelé odlehlé části obce Štáblovice u Opavy. 120 let tam doslova za humny zastavoval vlak, jenže už za pár týdnů jízdní řády navždy zmizí. Železnice prodělávala a Moravskoslezský kraj rozhodl, že tuto linku na začátku dubna zruší. Na samotě zvané Mlýnek mají strach, že zůstanou odříznutí od světa.

|Jana Jeckelová |Regiony

Ke štědrovečerní večeři zasednou i bezdomovci z farmy ve Strahovicích

Také za okny farmy ve Strahovicích na Opavsku zazáří světla na vánočním stromku. Rozsvítí je tři muži bez domova, kteří tam našli střechu nad hlavou. Spolu s dalšími lidmi z azylových domů, kteří za nimi docházejí, společně obdělávají půdu a chovají hospodářská zvířata. Na Štědrý den chtějí dodržet tradice, slavnostní večeři donesou do chlévů i na sváteční stůl. Jen dárky, které si přejí, nejspíš pod stromečkem nenajdou.