Vozíčkáři mohou vyrazit do Hrabyně na novou čtyřkilometrovou výletní trasu

V Hrabyni na Opavsku se po speciálních značkách mohou vydat i lidé s pohybovým hendikepem. Klub českých turistů pro ně vyznačil zhruba čtyřkilometrovou trasu, která je vyznačena logem vozíčkáře. Okruh v Hrabyni ocení výletníci třeba kvůli výhledům do kraje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozíčkář (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka PhotoRack

Z Englišovy vyhlídky je krásný výhled na Opavsko. „Celá ta opavská zem je krásná. Pod sebou vidíme obce Háj u Opavy a Kravaře,“ říká Jan Sládek z Klubu českých turistů.

Právě v Hrabyni vznikla zhruba čtyřkilometrová bezbariérová trasa, kterou turisti vyznačili speciálně pro lidi na vozíčku. V republice je osmá v pořadí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hrabyni natáčela reportérka Petra Štrymplová

„Tady už se v podstatě dostáváme na přírodní povrch, proto máme tento díl trasy označen červenou barvou. Je to střední obtížnost. Pokud bychom jednou chtěli pokračovat podle plánu do údolí Ohrozimy, kde vedou i cyklotrasy, tak tady bude kousek doporučeno, aby vozíčkáři měli doprovod. To už je částečně černá,“ vysvětluje kolega z Klubu českých turistů Rostislav Kašovský.

Větší část trasy, která vede od rehabilitačního ústavu přes centrum obce a kolem válečného památníku, je ale v barvě modré, a to znamená pohodlně sjízdné. Terén v Hrabyni mají lidé s pohybovým omezením v malíčku, jako třeba paní Renata. Speciální značení ale vítá:

„Já tu jezdím stále dokola. Terén tu znám. Je to pro nás přizpůsobené, je to super.“

Beskydy | Foto: Ľubomír Smatana

Hrabyňskou trasu vyznačili turisté tak, aby i lidé na vozíčku dostali co největší porci turistických zážitků. Kromě výhledů na Opavsko je to celé panorama beskydských vrcholků, stačí vyjet serpentiny od rehabilitačního ústavu.

"Do serpentin, do kterých my tu tak těžko stoupáme, pořádají místní vozíčkáři i závody. Udělali si z toho i nějaký sportovní počin,“ připomíná Kašovský.

V případě hezkého počasí je vidět celé panorama Beskyd. "Těšínské Beskydy, Čantoryje, Prašivé, Lysá hora, Smrk, Kněhyně,“ vyjmenovává Sládek.

Trasy pro hendikepované značí Klub českých turistů i díky penězům vybraných při novoročních pochodech.

Petra Štrymplová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme