Tři veslaři Oxfordu před tradičním závodem univerzitních osmiveslic měli zdravotní problémy, které mohla způsobit bakterie E. coli. Zatím není jasné, jestli se nakazili ve znečištěné Temži.
Obchody v londýnské čtvrti West End byly nuceny spustit rolety a zamknout zákazníky uvnitř budov během incidentu, který zřejmě vyvolal široce sdílený příspěvek na TikToku vyzývající lidi k rabování.
„Vzhledem k tomu, jaký rok jsme právě prožili, rezonuje ‚goblin mode‘ s námi všemi, kteří se v tuto chvíli cítíme trochu zdrceni,“ řekl prezident Oxford Languages Casper Grathwohl.
Umírněná konzumace vajec prospívá zdraví, ba dokonce snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí. Souvisí to s vyšší hladinou konkrétního typu bílkovin, apolipoproteinů.
V North Astonu je kolektorové potrubí, kterým místní získávají teplo ze zemského podloží. Tímto ekologickým způsobem ročně ušetří až 1000 tun oxidu uhličitého, který nevypustí do atmosféry.
Hospoda vítala hosty od roku 1566. Tou dobou Anglii vládla Alžběta I. Beránka a vlajku si oblíbila třeba takzvaná inkousťata, kam patřili J. R. R. Tolkien nebo C. S. Lewis.
Publikaci The Last Ghetto (Poslední ghetto) s podtitulem Každodenní historie Terezína napsala Hájková s využitím dokumentů z 99 archivů na třech kontinentech.
Zpráva, že vakcína u starších lidí vyvolává reakci, je důležitá, protože imunitní systém s věkem slábne a zároveň lidem vyššího věku nejvíce hrozí, že komplikacím doprovázejícím covid-19 podlehnou.
Nový test vědců z Oxfordské univerzity by se mohl použít k masovému protestování obyvatelstva, které by ukázalo, zda se ekonomiky zemí postižených nákazou mohou znovu otevřít.
Hluk působí i na naše srdce a cévy. Kanadští vědci v jiném výzkumu na milionu respondentů doložili zvýšený výskyt infarktů myokardu a srdečních selhání u lidí, kteří pobývají v hlučném prostředí.
Aktivisté sestavili seznam 60 soch, které by v rámci boje za rasovou rovnost měly zmizet. Jsou na něm sochy Rhodese, Cromwella, Kolumba nebo sloup se sochou Nelsona na Trafalgarskému náměstí.
V užším výběru měli tvůrci oxfordských slovníků také „klimatickou krizi“, „klimatickou akci“, „popírání klimatických změn“, „vyhynutí“ či „globální oteplování“.
Z pohledu vědců ale leváctví není v přírodě hendikep. „Je evolučně prospěšné,“ říká neurolog Martin Jan Stránský. Soustředění funkcí do jedné hemisféry podle něj přispívá k rozvoji schopností mozku.
Do paláce se vloupal gang v 04.50 místního času (05.50 SELČ) a exponát s názvem „Amerika“ ukradl. Lupiči krádeží způsobili značné škody a toaletu vytopili.
Není to poprvé, co Oxfordský slovník angličtiny žádá Brity o pomoc. Jazykovědci nedávno chtěli vědět víc například o výrazech, které používají mladí lidé, nebo o různých regionálních výrazech.
Poprvé za několik let se vrací do rodné země. Když tam byla naposledy, tálibánský útočník ji postřelil do hlavy. Teď je jí 20 a za tu dobu stihla získat Nobelovu cenu. Řeč je o Malále Júsufzajové.
Výuka češtiny a bohemistiky na Oxfordské univerzitě bude příštích dvacet let pokračovat, získala totiž významného sponzora. Slavné britské škole přispěli manželé Pavel a Ivana Tykačovi.
Slovem roku se podle vydavatelů oxfordských slovníků stal výraz youthquake, jenž označuje "významnou kulturní, politickou nebo sociální změnu, která vyplývá z vlivu mladých lidí".
Klidná univerzitní budova v Oxfordu skrývá nejhorší noční můru každého arachnofoba - laboratoř plnou tisíců kanibalských pavouků. Píše o tom zpravodajský server BBC News.
Polehčující okolnosti vzal v potaz soudce, který řeší případ těžkého ublížení na zdraví. Toho se měla dopustit oxfordská studentka, která pobodala přítele. Podle soudce by jí vězení zničilo kariéru.
Podnikatel Pavel Tykač chtěl věnovat vysokou částku Oxfordské univerzitě. Mělo jít řádově o desítky milionů korun. Univerzita si to ale těsně před podpisem darovací smlouvy rozmyslela.
Posádka Oxfordu porazila tým Cambridge a vyhrála 163. ročník tradičního závodu univerzitních osmiveslic na Temži, jehož start ohrožoval nález bomby z druhé světové války. Vítězové v Londýně vytěžili maximum z lepšího startu a oplatili soupeři loňskou porážku.
Oxfordská univerzita by kvůli brexitu mohla ve Francii postavit nový vysokoškolský areál. Udržela by si tak výhody plynoucí z unijního členství. Podle deníku Telegraph tento krok zvažují i další britské univerzity.
Profesor Tomáš Halík dostal čestný doktorát od oxfordské univerzity. Stal se tak teprve čtvrtým Čechem, kterého prestižní britská univerzita ocenila. Předtím ho dostali Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Václav Havel. Halík na jedné z nejstarších univerzit světa působil před 15 lety jako hostující profesor a v roce 2014 po něm pojmenovali přednáškovou síň v areálu školy.