„Rozteč těch vpichů je dost veliká, takže by to musel být dost veliký had. A hadi v této velikosti, který by tohle musel udělat, má zuby jako slabší hřebík,“ popsal zkušený herpetolog.
Oplocení totiž stojí v ochranném pásmu a jeho majitel dostal od národního památkového ústavu povolení pouze na stavbu dvoumetrového plaňkového dřevěného plotu hnědé barvy - reálně však vypadá jinak.
Rusko dokončilo stavbu plotu oddělujícího anektovaný poloostrov Krym od kontinentální Ukrajiny. Agentuře RIA Novosti to potvrdilo krymské oddělení ruské Federální bezpečnostní služby FSB.
Dánsko plánuje postavit 70 kilometrů dlouhý plot na hranicích s Německem. Jeden a půl metru vysoká bariéra má podle dánské vlády zastavit divoká prasata.
Maďarsko začalo podél své 170kilometrové hranice se Srbskem stavět další plot. Vláda Viktora Orbána tak chce zabránit příchodu migrantů na své území. Na jižní hranici země přitom už teď stojí plot s žiletkovým drátem, nová stavba by ho měla doplnit.
Rakousko začalo budovat základy, na kterých by mohl být rychle vztyčen plot pro zastavení migrantů, kteří by do země přicházeli z Maďarska. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Země však zatím stále nerozhodla, zda nakonec ke stavbě plotu přistoupí.
Rakousko začíná se stavbou plotu na hranicích se Slovinskem. Jeho jednotlivé díly už putují na místo určení, tedy k hraničnímu přechodu Spielfeld. Bariéra má usměrnit uprchlíky přicházející do Evropy a umožnit jejich lepší registraci. Některé plány počítaly s oplocením v délce až 25 kilometrů, zatím ale bude pletivo jen na čtyřech kilometrech hranice.
Rakousko dnes oznámilo, že postaví na hranici se Slovinskem 4 kilometry dlouhý plot z drátěného pletiva. Sloužit má k usměrnění přicházejících migrantů. Na hranicích ale zůstane připravený také ostnatý drát. Zábranu tak bude možné v případě potřeby rozšířit během několik desítek hodin.
Nejdelší a turisty nejvyhledávanější kus Berlínské zdi skončí sám natrvalo za plotem. Takzvanou East Side Gallery má ocelová bariéra ochránit před vandaly a nenechavými návštěvníky německé metropole, kteří se s oblibou na betonový kolos zvěčňovali. Berlíňanům se ale nový nápad, jak zachovat zbytky tohoto symbolu studené války, příliš nelíbí.
Kvůli opatření, které chystá Rakousko na hranici se Slovinskem, nepřijde do země ani o uprchlíka méně. Uvedl to rakouský kancléř Werner Faymann. Ten prý na toto téma ve středu mluvil i se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, s nímž se prý shodli na tom, že „pro ploty není v Evropě místo“.
Záhřeb nebude budovat ploty na hranicích. Prohlásila to dnes chorvatská ministryně zahraničí Vesna Pusičová po setkání s českým protějškem Lubomírem Zaorálkem z ČSSD. Právě přes balkánskou zemi nyní přichází do bohatých členských států EU nejvíce běženců a jejich příliv neustává. Podle Pusičové ale uprchlíci míří hlavně do Německa a o azyl jinde zájem nemají.
Vybudování plotů na německých hranicích, které by měly omezit příchod běženců do země, nevyloučil bavorský ministr financí Markus Söder. Časopisu Focus řekl, že to je jedna z možných reakcí na nedostatečnou ochranu vnějších hranic Evropské unie. Zemský premiér Horst Seehofer ale návrh na vytvoření plotů odmítl.
Od chvíle, kdy Maďarsko dokončilo plot na hranici se Srbskem, je pro běžence nepropustnějším bodem na cestě do Evropské unie maďarsko-chorvatské pohraničí. Maďarský parlament v pondělí schválil, že na hranicích může zasahovat nejen policie, ale také armáda. Vojáci mohou v případě nouze použít proti migrantům gumové projektily. Cestu běžencům brzy znesnadní také druhý žiletkový plot, který vojáci budují na hranici s Chorvatskem.
V Maďarsku byl v noci na dnešek zadržen pátý podezřelý v souvislosti s vyšetřováním čtvrtečního nálezu 71 těl pravděpodobně udušených migrantů v nákladním automobilu odstaveném u rakousko-maďarských hranic. Podle agentury AFP je novým zatčeným opět Bulhar.
Na maďarsko-srbských hranicích už stojí plot. Budapešť ho nechala postavit, aby zastavila příliv uprchlíků, kteří do země přicházejí přes Balkán. Maďaři teď dokončili první část stavby, druhá fáze by měla být hotová na podzim.
Maďarská policie použila slzný plyn proti uprchlíkům při krátkých nepokojích u Röszke na jihu země. Policisté tam obklíčili asi 300 běženců, kteří se do země dostali ze Srbska. Vláda kvůli situaci na hranicích posílá do oblasti další dvě tisícovky mužů. Zvažovalo se i nasazení armády, experti to ale vyloučili.
Maďarsko pokračuje ve výstavbě plotu podél hranice se Srbskem. Už má hotový 70kilometrový úsek, po dokončení má být bariéra ještě o sto kilometrů delší. Plot má odradit migranty před tranzitem přes maďarské území, zatím se ale příliš neosvědčil – jde totiž poměrně snadno překonat.
Maďarsko plní svůj slib a na jihu země, na hranici se Srbskem, buduje téměř dvousetkilometrový plot. Ten má zabránit ilegálním migrantům, aby se dostali přes zelenou hranici dál do Evropy. Zatím se však příliš neosvědčil.
Kvůli plotu proti migrantům, který na své jižní hranici staví Maďarsko, se množí případy pašování uprchlíků přes sousední Rakousko. Tvrdí to rakouská policie. V posledních dnech prý zadržela nebývale vysoký počet nákladních aut převážejících běžence. Pašeráci se údajně snaží využít poslední měsíce, kdy je cesta do západní Evropy přes Maďarsko ještě relativně volná.
Maďarsko začalo plnit svůj slib a na jihu země, na hranici se Srbskem, buduje plot. Ten má zabránit ilegálním migrantům, aby se dostali přes hranici dál do Evropy. Zatím se jim to totiž bez problémů daří.
Už na konci tohoto týdne by měla na maďarsko-srbské hranici stát první, jakási ukázková část plotu proti přílivu uprchlíků. Takové jsou alespoň plány maďarské vlády. Vzdor tomu, jak moc se o plotu mluví, je stavební ruch na místě zatím velmi skromný. A uprchlíci proudí do Maďarska ve velkých počtech dál.
Maďarská armáda začala na hranicích se Srbskem stavět plot. Ten má zemi ochránit před nekontrolovatelným přílivem nelegálních imigrantů. Plot bude 175 kilometrů dlouhý a 4 metry vysoký. Vojenští odborníci tvrdí, že plot bude stát za několik týdnů.
Maďarský parlament dnes schválil zákon, který zpřísňuje podmínky pro žadatele o azyl a povoluje vybudování plotu na hranici se Srbskem k zastavení přílivu nelegálních imigrantů. Informovala o tom agentura Reuters. OSN a Rada Evropy zákon kritizovaly.
Imigrační vlna v Maďarsku začíná obvykle na prvním nádraží za maďarsko-srbskou hranicí. Uprchlíci se tam objeví, nastoupí do vlaku a pokračují v cestě. Maďarsko chce imigrační vlnu zastavit plotem. Podle obyvatel jihomaďarského města Szegedu, který leží nedaleko hranic se Srbskem, plot uprchlíky na jejich cestě nezastaví. Migrační vlnu takových rozměrů ale země nedokáže zvládnout.
Maďarsko chce na hranicích se Srbskem postavit čtyřmetrový plot, aby zastavilo příliv migrantů. Ministr vnitra by měl pozítří představit, jak by konstrukčně stavba mohla vypadat. Šéf resortu zahraničí Péter Szíjjártó už uvedl, že bariéra bude 175 kilometrů dlouhá. Maďarsko si podle něj nemůže dovolit čekat, až se Evropská unie domluví na řešení uprchlické krize.
|Gregor Martin Papucsek, ČRo, Simona Bartošová|Zprávy ze světa
Maďarsko postaví na hranicích se Srbskem čtyři metry vysoký plot. Opatření má zastavit další příliv nelegálních uprchlíků do země. Na svém dnešním zasedání o tom rozhodla maďarská vláda. Maďarská média opatření označují jako železnou oponu, Srbsko v reakci vyzývá Evropskou unii, aby mu problém s imigranty pomohla řešit.