Antivirus: Lákají na známé tváře a slibují rychlé zbohatnutí. Jak vznikají podvodná deepfake videa?

Deepfakes nebo také podvodná videa, kde si pachatelé vypůjčí cizí osobu a bez jejího vědomí jí vloží do úst něco, co by nikdy neřekla. Kyberzločinci je používají jako nástroj, kterým lákají oběti na nejrůznější podvody. Jak složité je takové podvodné video vyrobit a na co by si lidé měli dát pozor popisuje další díl pořadu Antivirus na Radiožurnálu.

Antivirus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook , sociální sítě , notebook , sociální síť

Deepfakes nebo také podvodná videa, kde si pachatelé vypůjčí cizí osobu a bez jejího vědomí jí vloží do úst něco, co by nikdy neřekla | Zdroj: Seasontime / Shutterstock

Scénář je přibližně takový: při brouzdání na sociální síti člověk narazí na příspěvek – často sponzorovaný, tedy takový, za jehož šíření někdo, v tomto případě podvodník, zaplatil. A v příspěvku je video, kde nějaká známá sportovkyně nebo třeba politik mluví o mimořádné příležitosti ke zbohatnutí. Má jít například o investici do nějaké nové kryptoměny či do akcií známé společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nabídka úžasné a bezpracné investice za vámi určitě nepřijde jako inzerát na sociálních sítích, připomíná Jan Cibulka a radí podobné příspěvky ignorovat

Video pak obvykle doprovází odkaz, který vede na podvodnou webovou stránku, kde je možné založit falešný investiční účet. Pokud si zde člověk účet vytvoří a převede na něj peníze, tak následně opravdu vidí, jak údajná investice nabývá na hodnotě.

Trik je samozřejmě v tom, že pachatelé ukazují smyšlená čísla. Problémy nastanou ve chvíli, kdy si bude chtít dotyčný údajné zisky vybrat. V takovou chvíli z něj pachatelé nejspíš zkusí vylákat další peníze jako údajný poplatek za výběr a pochopitelně mu žádné finance neodešlou.

Nejprostší je změna titulku

Na filmovém festivalu v Karlových Varech jsme si s Janou Magdoňovou zkusili podobné video vytvořit. Začali jsme příspěvkem na instagramu, kde šéfredaktor webu iROZHLAS.cz Martin Samek zval veřejnost na doprovodný program festivalu.

3:43

Antivirus: Oběťmi nahých fotomontáží jsou i děti. Obrátit se můžete na Linku bezpečí

Číst článek

Toto video jsme s Martinovým souhlasem z instagramu „ukradli“, tedy pomocí volně dostupného nástroje na stahování videí z webu stáhli. A následně jsme vyzkoušeli několik triků, které pachatelé využívají při tvorbě podvodných videí.

Ten nejjednodušší z triků – ale velmi účinný – jsou trochu překvapivě falešné titulky. Z videa jsme odstranili zvuk, nahradili ho moderní veselou hudbou a titulky napsali tak, aby to vypadalo, že náš šéfredaktor propaguje investice do nové fiktivní kryptoměny.

Pachatelé v takovém případě využívají nepozornosti uživatelů. Nepotřebují nějaký superrealisticky vytvořený falešný video obsah, protože lidé video vidí jen v rychlosti na mobilním telefonu, třeba v autobuse, cestou do práce nebo cestou do školy. A právě často s vypnutým zvukem. Pro pachatele je pak podstatné, že se nachytá alespoň hrstka oslovených uživatelů.

Napodobenina za stokorunu

3:54

Antivirus: Pachatelé používají podvržená telefonní čísla k masivnímu okrádání lidí. Jak se bránit?

Číst článek

Nezůstali jsme ale u falešných titulků a pro publikum na karlovarském festivalu jsme přichystali i druhou verzi za použití nejnovějších široce dostupných technologií. Tam jsme hlas našeho šéfredaktora opravdu takzvaně naklonovali a nechali robotického klona náš podvodný inzerát opravdu přečíst.

Ani toto nebylo technicky složité. Na internetu je řada služeb, kam nahrajete ukázku hlasů a za poplatek kolem stokoruny dostanete vcelku slušně znějící napodobeninu. Ve chvíli, kdy si text takového podvodného inzerátu ještě necháte vymyslet nějakým nástrojem, jako je třeba GPT, můžete tyto podvody vyrábět s minimálními náklady jeden za druhým a ani se u toho příliš nenadřete.

Jak se bránit?

Nabídka úžasné a bezpracné investice za vámi určitě nepřijde jako inzerát na sociálních sítích a platí, že pokud nemáte s klasickým investováním zkušenosti, tak o to jednodušeji vás někdo podvede online. Proto byste takové nabídky měli jednoduše ignorovat.

V případě pochybností se můžete poradit s blízkými. Důležité je všechny tyto finanční operace dělat po rozmyslu.

Jan Cibulka, Hanka Shánělová, krt, jar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme