Na Příbramsku schází pediatři, řešení nabízí nemocnice v Příbrami

V několika obcích na Příbramsku chybí lékaři. Ve většině případů jde o pediatry, kteří skončili svou praxi už koncem loňského roku. Obce se proto spojily a společnými silami se snaží nové lékaře zajistit, dojíždění za lékařem do Příbrami se ale obyvatelé vesnic v regionu pravděpodobně úplně nevyhnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lékaři, stetoskop | Foto: Tomáš Adamec

Ve většině případů jde o generační obměnu, kdy současný lékař odchází do důchodu a na jeho místo by měl nastoupit nový, což se ale vždy nepodaří, a obcí bez lékaře přibývá. Na Příbramsku se v současné době tento problém týká Milína, Kamýku nad Vltavou, Krásné Hory, Solenic nebo Březnice.

„Obec se hlavně snaží získat někoho, kdo by vůbec o kamýcký obvod měl zájem, protože pediatrů je obrovský nedostatek a další pediatr někde tady v katastru bude promovat a mít atestace až za sedm let. Takže jsme se snažili vypsat výběrové řízení, inzerovat v různých odborných časopisech, zapojili jsme krajský úřad i všechny zdravotní pojišťovny, ale bohužel se nám nedaří toho lékaře sehnat,“ říká starosta Kamýku nad Vltavou Petr Halada.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Radka Ctibora o nedostatku pediatrů na Příbramsku

Většina obcí, kde pediatr chybí, chce novým lékařům vyjít vstříc ve všech ohledech.

„Pro nového dětského lékaře je obec Milín ochotna připravit ordinaci, která bude pronajímána buď úplně zdarma, nebo za symbolickou korunu. Jedná se nám především o to, aby dětský lékař v Milíně jednou dvakrát týdně minimálně ordinoval,“ říká milínský místostarosta Vladimír Vojáček

Vojáček již o ordinaci jednal se Stanislavem Holobradou, ředitelem příbramské nemocnice, která již jako jediný účastník prošla výběrovým řízením na obvodního gynekologa v Sedlčanech a podle Holobrady podobným způsobem zajistí i péči pediatra v okolních obcích.

„Jediný problém je ten, že pravděpodobně dojde k soustředění některých obvodů do jednoho centra, aby pediatr, ať už bude nemocniční nebo soukromý, neměl půlden ordinaci v Milíně, půlden v Solenicích, další půlden v Kamýku, další půlden v Krásné Hoře. Pravděpodobně dojde k nějaké centralizaci této péče,“ dodal Stanislav Holobrada.

I v případě, že by se tento cíl podařilo zrealizovat, částečnému dojíždění by se lidé přece jen neubránili. Podle kamýckého starosty Petra Halady by pediatr měl být v obci přítomen alespoň jeden den v týdnu, aby obsloužil případy, které nevyžadují urgentní péčii.

Radek Ctibor, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme