Státní zdravotní ústav

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Každý čtvrtý 'prvňák' má nadváhu. Školám i rodičům budou radit nutriční specialisté

Skoro čtvrtina dětí letos nastupuje do školy s nadváhou. Z průzkumů to zjistila iniciativa Vím, co jím a piju, která proto společně se Státním zdravotním ústavem připravila nový projekt Fandíme zdraví. Cílí na školy a rodiče, kterým nutriční specialisté zdarma poradí, jak dodržovat zdravou výživu a víc se hýbat. Do dvouleté kampaně, kterou podpořilo hlavní město a ministerstvo zdravotnictví, se od září zapojilo už prvních 16 škol z Prahy, středních a jižních Čech.

|Jan Charvát |Zprávy z domova

Státní zdravotní ústav zmodernizoval za evropské peníze svoje laboratoře

Laboratoře Státního zdravotního ústavu mají nové vybavení. Sedmnáct nových přístrojů stálo celkem osm milionů korun. Zdravotní ústav na ně získal evropskou dotaci z Fondu pro regionální rozvoj. Díky nim teď budou moci zdravotníci třeba rychleji zjistit, kolik lidí se nakazilo chřipkou nebo virem HIV, který způsobuje smrtelnou nemoc AIDS. Rychleji získaná data pomohou také hygienikům.

Poslanci budou hlasovat o redukci zdravotních ústavů

|Věra Pfeifferová, Dagmar Cestrová, pir, Eva Presová |Zprávy z domova

Poslanci dnes budou znovu hlasovat o redukci zdravotních ústavů. 14 stávajících krajských zařízení se sloučí do dvou centrálních. Senát jim normu vrátil se změnami. Ta hlavní se týkala samotných míst, kde by měla nová centra sídlit. Zatímco podle vládního návrhu to má být v Praze a Ostravě, senátoři trvají na Ostravě a Ústí nad Labem.