„Vzhledem k častým rizikovým pracovním kontaktům jsem i s manželem využila možnosti nechat se naočkovat zbytkovou vakcínou,“ uvedla Šteflová na dotaz Seznam Zpráv.
Státnímu zdravotnímu ústavu opakované infekce hlásí krajské hygienické stanice. Třeba v Ústí nad Labem nebo Královéhradeckém kraji evidují po dvou případech, na Karlovarsku pět a na Vysočině osm.
Zdravotní ústavy v Ústí nad Labem a Ostravě získaly stovky dávek vakcín proti koronaviru. Podle původního plánu měly naočkovat své zaměstnance a záchranáře. Vše se ale ve čtvrtek změnilo.
„Věděli prostě, že ve čtvrtek má přijít další vakcína, takže potřebují vyprázdnit mrazák. Brali to tak, že je to dostatečné ospravedlnění toho, co se dělo,“ popisuje jeden ze zaměstnanců ústavu.
„Pokud by byla pravda, že byly rozdány vakcíny ve Státním zdravotním ústavu, vyvodím z toho personální zodpovědnost,“ uvedl ministr. Kvůli informaci si předvolá ředitele SZÚ Pavla Březovského.
Podle rozvrhu očkování i výpovědí dalších pracovníků dostali vakcínu také příbuzní zaměstnanců. Pracovníci ústavu se podle serveru Seznam Zprávy ke kauze nemají vyjadřovat.
Polské ministerstvo zdravotnictví v úterý uvedlo, že Niedzielski potřeboval odlišit jednotlivé varianty SARS-CoV-2 s mutacemi v genu S. Výraz je tak podle ministerstva pouze mediálním označením.
Loni bylo kolem poloviny ledna nemocných s akutními infekcemi dýchacích cest asi 1050 na 100 000 obyvatel. V současnosti se ale Česko potýká s epidemií koronaviru.
Hospodský Jakub Olbert ve čtvrtek otevřel navzdory vládním opatřením restauraci Šeberák. „Mám to vyřešené, kdo se cítí ohrožený, ať zůstane doma, kdo ne, ať jde ven,“ říká v rozhovoru.
Předseda Sdružení praktických lékařů Šonka v ordinaci eviduje víc pacientů s respiračními chorobami než v minulých letech. Přiznává, že obvykle jde o covid-19. Nákazy se od sebe těžce rozeznávají.
„Jedná se o prototyp vakcíny, připravený v pilotním projektu - na hlodavcích. V rámci sledování bezpečný, s imunitní reakcí,“ řekl Věra Adámková, přednostka pracoviště preventivní kardiologie IKEM.
Výzkum vedl Karel Pacák z amerického Státního zdravotního ústavu, za Česko na něm spolupracovali Jiří Neužil a Kateřina Váňová z Laboratoře molekulární terapie v centru Biocev.
Skupina měla za úkol dodávat ministrovi odborná stanoviska pro postup kroků, které život v České republice postupně vracely do běžného režimu po uzavření škol, většiny obchodů a dalších opatřeních.
V regionu podle krajské hygienické stanice přibyl za poslední dny jen malý počet nově nakažených. Zmírnění opatření tedy mohlo přijít dříve, než bylo původně v plánu.
Na přípravky nabízejí slevu v případě zodpovězení několika otázek. Dotazovaní jsou také zařazeni do slosování o zájezd do Piešťan. Podle ředitele ústavu Březovského se ale jedná o podvod.
„Cílem experimentů je zjistit schopnost vakcíny vyvolat imunitní odpověď a zároveň ověřit bezpečnost vakcíny z hlediska nežádoucích účinků. Experimenty budou probíhat na myších a potkanech.“
Evropská unie doporučuje, aby míra očkování proti chřipce v populaci dosáhla 75 procent. V České republice podle Státního zdravotního ústavu na chřipku ročně umírá asi 1500 lidí.
Podle vedoucí projektu a předsedkyně zdravotního výboru Věry Adámkové (za ANO) udělali odborníci již spoustu práce. Problém s nedostatečnou kapacitou pro vývoj resort zdravotnictví řeší.
Českou variantu diagnostické sady na koronavirus úspěšně ověřil Státní zdravotní ústav. Metoda pražských a olomouckých vědců už má díky tomu všechny potřebné certifikace a je nabízena k prodeji.
Česko vyvíjí svou vlastní vakcínu proti koronaviru. Odpovědí na oznámení byl otevřený dopis osmi členů a členek Učené společnosti České republiky, kteří takový krok kritizují jako nepromyšlený.
Do vývoje vakcíny iniciovaného Světovou zdravotnickou organizací pošle Evropská unie 7,5 miliardy eur, Česko se na tom podílí 750 000 eur. Podle ministerstva zdravotnictví je důležitá soběstačnost.
A ministerstvo pro místní rozvoj je nově chce podle mluvčího Viléma Frčka zařadit do nejrizikovější skupiny zařadit. Doporučilo zároveň krajům, aby jim pomohly s ochrannými pomůckami.
Opatření se vedle domovů pro seniory týká také domovů pro zdravotně postižené, domovů se zvláštním režimem a poskytovatelů pobytové odlehčovací služby.
Velkou roli v protiinfekční imunitě hraje podle farmakoložky vitamin C. Proto by ho lidem doporučila jako prevenci před nákazou, píší Lidové noviny. Více si přečtěte ve výběru médií.
Jihočeští vědci začali diagnostikovat zkušební vzorky na přítomnost koronaviru. Povolil jim to Státní zdravotní ústav. První odběry jim v pátek dopoledne dodala českobudějovická nemocnice.
Opatření se týkají pro čtyři nejvíce zasáhnuté severoitalské regiony. Jde o oblast Emiliea-Romagna, Lombardie, Piedmont a Veneto. V nich se nachází velká města jako třeba Benátky nebo Milán.