volby 2016

volby 2016 v textech na iROZHLASU

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Raketová základna či aktivnější politika v zahraničí. Co bude vítězství Clintonové nebo Trumpa znamenat pro Česko?

Za dva týdny rozhodnou Američané ve volbách o svém příštím prezidentovi. Jejich výsledek ovlivní i Česko, shodují se odborníci. Od Clintonové očekávají pokračování v dosavadní zahraniční politice Spojených států. Co čekat od Trumpa, přesně nevědí. Obavy z rozpuštění NATO jsou podle nich ale přehnané. Stejně tak považují jen za předvolební řeči i prohlášení Mikea Pencea o raketové obraně ve střední Evropě.

| ČTK |Zprávy z domova

Soudy dostaly dvě desítky stížností na letošní krajské volby, nejvíce v Ústí

Soudy letos dostaly dvě desítky stížností na krajské volby, podobně jako po minulých krajských volbách před čtyřmi lety. Žádná se podle informací ČTK netýká Vysočiny, Jihočeského, Pardubického a Zlínského kraje, kde tak výsledek regionálních voleb platí. Desetidenní lhůta pro předložení volebních stížností u krajských správních soudů skončila v pátek.

| ČTK |Regiony

Hejtman Petera v lednu rezignuje na předsedu středočeské ČSSD

Končící středočeský hejtman Miloš Petera rezignuje v lednu na řádné stranické konferenci na předsedu středočeských sociálních demokratů a o funkci se už nebude ucházet. Rozhodl se tak vyvodit odpovědnost za výsledek krajských voleb. Petera to řekl po čtvrtečním jednání krajského výkonného výboru ČSSD. Konference se má konat 26. ledna, do té doby Petera v čele středočeské ČSSD setrvá.

Jak bude vypadat koalice v Ústeckém kraji, není jisté. Soud musí nejdříve zvážit stížnosti

| ČTK |Regiony

O podobě nové koalice, která povede Ústecký kraj, bude pravděpodobně jasno až poté, co soud rozhodne o stížnostech na volby. Po úterním jednání krajského výboru KSČM řekl hejtman Oldřich Bubeníček. Komunisté, kteří jsou po volbách druhou nejsilnější stranou, nechávají ve hře dvě varianty koalice. Jednou z nich je koalice s vítězným ANO, která by měla v pětapadesátičlenném zastupitelstvu pohodlnou většinu 33 hlasů, druhou pak koalice s ČSSD a SPD-SPO. Ta by měla nejtěsnější nadpoloviční většinu 28 hlasů.

|Jan Markup, Kristina Roháčková |Zprávy z domova

'Medvědí táta' z večerníčků Chaloupek míří do Senátu: Na přírodu si udělám čas aspoň legislativně

Televizní producent a autor populárních dětských pohádek Václav Chaloupek z Hnutí Občané Patrioti je novým senátorem. Ve druhém kole voleb porazil ve volebním obvodu Plzeň-město senátorku Dagmar Terelmešovou z ČSSD. Na pořady z přírody už nebude mít tolik času, přírodě se chce věnovat jinak.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Škromach: Zvážím svou další účast ve stranickém životě. Hovory od bazénku ale určitě neskončí

Místopředseda Senátu a dlouholetý politik Zdeněk Škromach z ČSSD neobhájil svůj mandát v Senátu. Senátorem za Hodonín bude starostka Ratíškovic Anna Hubáčková za KDU-ČSL. Škromachovy Hovory od bazénku tím ale rozhodně nekončí. „Výhodou toho neúspěchu je, že člověk už nebude muset být tolik politicky korektní, jak se to vyžaduje od ústavních činitelů. Pro mé příznivce a přátele to určitě bude zajímavé,“ řekl Škromach ve vysílání Českého rozhlasu.

ONLINE: Úspěch lidovců, ze Senátu zmizí Škromach. Propadlo ANO a také ČSSD

|Eva Mošpanová |Zprávy z domova

Ve čtrnáct hodin skončilo hlasování ve druhém kole senátních voleb. Mezi výrazné momenty 2. kola patří nízká volební účast a úspěch lidovců. Nedaří se naopak dalším vládním stranám. ANO obsadí tři senátorská křesla, i když měla ve finále hned 14 kandidátů. Výrazně v Senátu oslabí ČSSD, její nominanti vyhrálo jen ve dvou obvodech.

| ČTK |Zprávy z domova

Povolební vyjednávání pokročilo ve čtyřech krajích. ČSSD vyhlíží pět hejtmanů

Povolební vyjednávání dnes pokročilo v šesti krajích. Ve středních Čechách dál jedná vítěz voleb ANO se Starosty a nezávislými (STAN) a ODS, TOP 09 se rozštěpila a část zastupitelů vznikající čtyřkoalici podpoří. Na jihu Moravy se čtyřčlenná koalice domluvila na zastoupení stran v radě, v Karlovarském kraji chce vítězné ANO vytvořit koalici bez druhého a třetího v pořadí. Lidovci ve Zlínském kraji jednají s ANO, STAN a ODS. Koalice se rýsuje v Libereckém kraji, v Ústeckém chce KSČM vedle ANO jednat i s ČSSD.Podle premiéra a šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky to vypadá, že ČSSD bude mít pět hejtmanů.

| Český rozhlas |Zprávy z domova

Jeden proti jednomu díl II. Poslechněte si, jak kandidáti do Senátu bojují o vaše hlasy

ČÁST DRUHÁ. Ještě nevíte, komu dáte hlas v 2. kole senátorských voleb? Tak si poslechněte "senátní superdebaty" Českého rozhlasu, v nichž se tváří v tváří utká všech 27 dvojic, které postoupily do finále boje o horní komoru. Ve třech dílech vám představíme všech padesát čtyři mužů a žen. Co slibují? Co chtějí změnit? Poslechněte si jejich odpovědi a rozhodněte se, komu dáte svůj hlas ve volbách 14. a 15. října.

| Český rozhlas |Zprávy z domova

Jeden proti jednomu díl I. Poslechněte si, jak kandidáti do Senátu bojují o vaše hlasy

ČÁST PRVNÍ. Ještě nevíte, komu dáte hlas v 2. kole senátorských voleb? Tak si poslechněte "senátní superdebaty" Českého rozhlasu, v nichž se tváří v tváří utká všech 27 dvojic, které postoupily do finále boje o horní komoru. Ve třech dílech vám představíme všech padesát čtyři mužů a žen. Co slibují? Co chtějí změnit? Poslechněte si jejich odpovědi a rozhodněte se, komu dáte svůj hlas ve volbách 14. a 15. října.

|Drahomíra Bačkorová |Regiony

Povolební jednání v Pardubickém kraji pokračují. Skončí ANO v opozici?

Vyjednávání o nové koalici začala v Pardubickém kraji naplno až první pracovní den. ČSSD a Koalice pro Pardubický kraj by se mohla domluvit s ODS a hnutím Starostové a nezávislí. Vítězné hnutí ANO by tak stejně jako v Královéhradeckém kraji skončilo v opozici. Jednat chtějí politici celý den, jasnější obrysy by tak koalice mohla získat v podvečerních hodinách.

| ČRo, Anna Jadrná, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Bojují o koryta, která za poslední roky získali. Ve sněmovně i krajích, hodnotí povolební vyjednávání Babiš

Bojují o svá koryta, je to stejné ve sněmovně i krajích. Tak hodnotil ministr financí Andrej Babiš povolební vyjednávání o krajských vládách. Jeho hnutí ANO zvítězilo v devíti ze třinácti krajů, ve kterých se volilo. V Královéhradeckém získalo v zastupitelstvu 13 křesel, druhá ČSSD jich má šest. Přesto se už v kraji rýsuje koalice „všichni proti ANO“. Uzavřelo ji celkem pět pravicových a levicových stran.

|Hana Mazancová |Zprávy z domova

Se vším všudy patřím Česku a tak to bude, říká hazardní král Valenta

Fenomenální úspěch na Slovácku, menší úspěch na Valašsku a neúspěch na Hané. Těmito slovy shrnul podnikatel v hazardu Ivo Valenta výsledky voleb do krajských zastupitelstev. Jeho Strana soukromníků získala celostátně necelá dvě procenta, na Zlínsku to bylo bezmála osm. A že si krátce před volbami přehlásil trvalé bydliště z Monaka do Česka? "Uvažoval jsem o tom dlouho," říká současný senátor v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu.

ČSSD chce v jižních Čechách a na Vysočině hejtmany. Budeme ve většině koalic, předpokládá Sobotka

| ČTK |Zprávy z domova

Sociální demokracie by mohla být ve většině krajů součástí vládnoucích koalic. Informoval o tom předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka po poradě vedení ČSSD s hejtmany v pražském Lidovém domě. Strana zvítězila v krajských volbách v Jihočeském kraji a na Vysočině, kde chce mít také hejtmany. Podle Sobotky intenzivně o pozici v budoucích zastupitelstvech vyjednávají.

| ČTK, dp |Zprávy z domova

Na Ústecku jedná ANO s KSČM, v Olomouckém kraji s ČSSD. S hnutím nepočítají na Královéhradecku

Volební mapa Česka po krajských volbách zmodrala v barvách hnutí ANO, povolební jednání ale můžou ještě všelicos změnit. Po pátečních a sobotních volbách začala totiž vyjednávání stran. Někde se už koalice rýsuje, jinde budou zástupci stran teprve jednat nebo výsledky jednání zatím nezveřejňují. Už v sobotu se například vítězné ANO dohodlo s ČSSD v Olomouckém kraji. V Královéhradeckém kraji naopak hnutí hrozí odchod do opozice.

| ČRo |Zprávy z domova

Co vám uniklo z voleb: předtančený Harapes, debakl Mynáře s Nejedlým a modré Česko

Po volbách do krajských zastupitelstev se Česká republika přebarví na modro. V devíti regionech totiž uspělo hnutí ANO, sociální demokracii se podařilo získat Jihočeský kraj a Vysočinu. Bodovali ale i lidovci a Starostové pro Liberecký kraj. Zpravodajský web Českého rozhlasu přináší výběr těch nejzajímavějších událostí z voleb 2016.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Některé strany odmítají spolupráci s Haškem. Jsme připraveni na opozici, říká

Fakticky skončil na třetím místě, některé strany už s ním ale vyloučily povolební spolupráci. Jihomoravský hejtman Michal Hašek, pod jehož vedením získali sociální demokraté 15,5 procenta hlasů, je prý připraven přejít do opozice. "Dávám přednost možnosti prosazovat program před handlováním s funkcemi," řekl Hašek Českému rozhlasu.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

O post předsedy se nebojím. Nepotřebujeme hádky a rvačky, říká k volbám Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se o svou budoucnost v čele strany nebojí. Ačkoli jeho sociální demokracie vyhrála pouze ve dvou krajích, nemyslí si, že by členové ČSSD požadovali jeho odchod z čela strany. "Potvrdila se silná pozice vlády, je to signál od voličů, aby tato koalice dovládla," okomentoval výsledky voleb do krajských zastupitelstev.

| ČRo, Anna Jadrná |Zprávy z domova

Povolební debata ČRo: Kalousek označil KSČM za extremisty. 'Jsme radikální levice, ' odmítl Filip

VIDEO. Extremisté jsou například komunisté, řekl v nedělní povolební debatě Českého rozhlasu šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Předseda KSČM Vojtěch Filip to ale vzápětí odmítl. „Jsme radikální levice, ne extremisté,“ kontroval. Do diskuse se následně zapojil také místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Vít Rakušan.

|Ondřej Vaňura, Jiří Fremuth |Zprávy z domova

Podraz na voliče, zlobí se lídryně ANO kvůli vyšachování v Královéhradeckém kraji

Jednoznačně vyhrálo volby v Královéhradeckém kraji, ostatní strany se ale obratem dohodly a plánují koalici bez hnutí ANO. Jeho jednička Klára Dostálová, která tak zřejmě přijde o hejtmanský post, to komentuje jako podraz na voliče. V čele kraje tak nejspíš stane Jiří Štěpán z ČSSD, která v kraji skončila se šesti mandáty na druhém místě právě za ANO.