východ

východ v textech na iROZHLASU

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Němci neutíkali jen z Východu. Ze spolkové republiky emigrovalo do NDR půlmilionu lidí

Berlínskou zeď nechali komunisté postavit proto, aby jim občané přestali utíkat z jejich socialistického ráje. Stavba zdi exodus výrazně utlumila, ovšem nezastavila. Za celou padesátiletou existenci NDR utekly na Západ více než čtyři miliony lidí. To jsou poměrně známá čísla. Že se ale emigrovalo i v opačném směru - tedy ze západu do východního Německa, už tolik známé není.

| ČTK |Zprávy z domova

Opozice o české zahraniční politice: Je slabá, nesrozumitelná, riskantní a směřuje na východ

Česká zahraniční politika je slabá a nesrozumitelná, řekl v pátek ve sněmovně předseda ODS Petr Fiala. Podle Františka Laudáta (TOP 09) směřuje na východ, což je podle něho riskantní. Pravice volá po širší debatě politických sil, z níž by vzešla shoda na cílech zahraniční politiky. Předseda KSČM Vojtěch Filip prohlásil, že páteční sněmovní diskusi za takové jednání nepovažuje.

|Pavel Polák |Zprávy ze světa

Německo je sjednocené 26 let. Východ země ale nadále zaostává, i kvůli xenofobním tendencím

Před 26 lety se sjednotilo západní a východní Německo. Ovšem i po více než čtvrtstoletí je nová spolková republika stále rozdělená. Podle aktuální zprávy o stavu německé jednoty jsou to nyní zejména narůstající xenofobní tendence na východě země, které opět zdůrazňují hranici mezi východním a západním Německem. A jak varuje vládní zmocněnkyně Iris Gleickeová, může to mít do budoucna vážné důsledky.

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

OBRAZEM: Pryč z pekla, přejí si Ukrajinci z východu. Mnozí prchají bez peněz a naslepo

Pryč z města, kde neutichá střelba. To byl pro většinu z více než 100 tisíc uprchlíků z východní Ukrajiny důvod, proč opustili své domovy. Míří k příbuzným v jiných částech země, ke známým v Rusku anebo jen tak neznámo kam. Pro většinu z nich je přestupní stanicí nádraží v Charkově. Tam se jich ujmou dobrovolníci z krizového centra, kteří se jim snaží pomoci v těžké životní situaci.

|Martin Dorazín, Lenka Kabrhelová, kap |Zprávy ze světa

Ukrajina očekává, že se proruští separatisté po Ženevě stáhnou

Rusko musí okamžitě stáhnout z východní Ukrajiny své agenty a diverzanty. Po podpisu ženevských dohod mezi Spojenými státy, Evropskou unií, Ukrajinou a Ruskem to prohlásil ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Dohody přivítali také Ukrajinci v Doněcku na východě země, kteří poprvé od vypuknutí nepokojů uspořádali proukrajinskou demonstraci.

|Jaromír Marek |Hudba

Lennon byl legendární hudebník. A propagátor východní mystiky

Právě dnes uplynulo třicet let od násilné smrti Johna Lennona. Geniálního hudebníka považují mnozí za jednu z největších hudebních osobností 20. století a symbol boje proti válce. John Lennon se také zasloužil o mimořádnou popularitu východní mystiky a filozofie, která trvá dodnes. Jeho cesta za indickým duchovním vůdcem Maharišim byla sledovanou celosvětovou událostí. I když skončila vlastně neslavně, indické filozofii zůstal Lennon věrný.

|Klára Stejskalová, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Dvacet let po sjednocení Německo dál dělí pomyslná zeď

Německo si připomíná 20 let od znovusjednocení země. Počáteční euforii ovšem vystřídaly rozpaky. Většina východoněmeckých měst se sice oblékla do nového hávu, někdejší šeď nahradily barevné fasády, vznikly nové silnice, železniční koridory, ale většinu nových spolkových zemí trápí vysoká nezaměstnanost. Zejména mladí a vzdělaní lidé odešli za lepšími výdělky na západ. A každý druhý obyvatel někdejší NDR se v novém státě cítí jako občan druhé kategorie.