Ukrajinská armáda není na východě země vítaná. Místní lidé ji posílají pryč

Situace na východě Ukrajiny stále více připomíná absurdní divadlo. Vojáci, kteří dostali za úkol potlačit proruské separatisty, buď bez boje opouštějí terén, nebo se přidávají na stranu svých domnělých protivníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci ukrajinské armády v Kramatorsku a Slavjansku. Místní obyvatelé je přesvědčují, aby odjeli | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Nad silnicí přelétá bojová helikoptéra, která krouží kolem Kramatorsku a Slavjansku. Nad ní, v mnohem vyšší letové hladině, se už od rána pohybuje stíhačka, stroj ukrajinské armády.

V Kramatorsku ještě ráno stály u nádraží tanky s ruskými vlajkami. Teď už po nich zůstaly jen stopy na asfaltu. Před několika hodinami odjely neznámo kam.

Lidé, kteří hlídají most přes železniční trať v Kramatorsku, říkají, že tanky odjely asi pět kilometrů od města. Kolem kolejí stojí obrněné transportéry.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Kramatorsku na východě Ukrajiny natáčel zahraniční zpravodaj ČRo Martin Dorazín

Na okraji Kramatorsku zastavili místní lidé kolonu vozidel ukrajinské armády. Jsou tu obrněné transportéry s lehkými děly, vepředu stojí tanky. Na dotaz, jaké mají rozkazy, odpovídají, že nevědí. Že to snad ví velitel, který právě čeká na další pokyny.

Zatím tedy stojí, po levé straně železniční trať, po pravé straně vesnice, rozkvetlé jarní stromy a místní obyvatelé, kteří přijíždějí auty, sbíhají se z okolí a snaží se příslušníky ukrajinské armády, kteří přijeli z Dnětropetrovsku, přesvědčit, aby v žádném případě nezasahovali proti zdejším obyvatelům.

Domobrana dostala zprávu, že se blíží neoznačený autobus. Mohli by v něm prý být například výsadkáři. Neověřených a neověřitelných zpráv se však šíří velké množství a potvrdit se dá jen to, co je vidět na vlastní oči.

Vojáci ukrajinské armády v Kramatorsku a Slavjansku. Místní obyvatelé je přesvědčují, aby odjeli | Foto: Martin Dorazín

Místní lidé si dělají legraci z toho, že tanky prý ukrajinská propaganda označila za ruské tanky a řekla, že tady jsou ruští výsadkáři. Vojáci lidem na požádání ukazují své legitimace příslušníků ukrajinské armády.

Někteří místní lidé s sebou přivedli dokonce i své děti, aby dokázali, že jsou neozbrojení a že nechtějí žádnou válku ani konflikt a že požadují, aby odsud ukrajinská armáda okamžitě odjela.

Proruští ozbrojenci zaútočili na kasárna ukrajinské armády v Mariupolu na Azovském moři

Číst článek

Paní Jala přivedla své dvě malé děti. „Přišla jsem ukázat, že my všichni tady máme stejný názor, a přivedla jsem i své děti, takzvané malé separatisty. Tady opravdu nejsou žádní teroristé, neblázněte. My prostě chceme, abychom mohli mluvit svým rodným jazykem. Tady jsou pohřbeni naši dědové a pradědové,“ vysvětluje.

Zdá se, že současná kyjevská vláda se svými občany na východě neumí komunikovat jinými prostředky než jednou stíhačkou a dvěma bojovými vrtulníky.

Vojáci ukrajinské armády v Kramatorsku a Slavjansku. Místní obyvatelé je přesvědčují, aby odjeli | Foto: Martin Dorazín

Martin Dorazín, Kateřina Prachařová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme