Povolební jednání budou nejspíš v obou spolkových zemích složitá, protože AfD nejspíš nenajde koaliční partnery. Konečné výsledky by mohly být k dispozici v noci na pondělí.
AfD předem zapověděla vstup na akci novinářům magazínu Der Spiegel, levicovému listu taz a nakladatelství Axel Springer, které vydává deníky Bild a Die Welt. Prý kvůli nedostatku místa.
Na podzim čeká Německo zásadní politická změna, protože kancléřka Angela Merkelová odejde po 16 letech z úřadu. Kdo by ji mohl nahradit v čele vlády největšího státu Evropské unie, zatím není jasné.
Pokud se odhady potvrdí, bude výsledek z Porýní-Falce nečekaně drtivým vítězství SPD. Průzkumy v této západoněmecké zemi předpovídaly vyrovnaný souboj CDU s mírně favorizovanými sociálními demokraty.
Německá sociální demokracie SPD jasně zvítězila v ostře sledovaných zemských volbách v Dolním Sasku a se 37 procenty se stala opět nejsilnější politickou silou v této spolkové zemi.
Sociální demokraté (SPD) opět vyhráli zemské volby v Berlíně, necelých 22 procent hlasů je však historicky nejhorším výsledkem strany v německé metropoli. A dobrý výsledek neudělal s necelými 18 procenty ani jejich koaliční partner – Křesťansko-demokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Nově se do berlínského zastupitelstva dostala protiimigrační strana Alternativa pro Německo.
V dnešních zemských volbách v Meklenbursku-Předním Pomořansku zvítězila podle odhadů sociální demokracie (SPD) s 30,4 procenta hlasů. Alternativa pro Německo (AfD) je podle aktualizované prognózy veřejnoprávní televize ZDF s 21,4 procenta druhá a Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové s 19,4 procenta až třetí. Je to vůbec nejhorší výsledek křesťanských demokratů v této severoněmecké zemi. Naopak pro AfD, která bodovala zejména svojí protimigrační rétorikou, jde o výrazný úspěch.
Týden před celoněmeckými volbami se konají zemské volby v Bavorsku. Klání před pěti lety skončilo z pohledu CSU fiaskem. Strana musela vytvořit koaliční vládu s Liberály (FDP). Dnes bavorský premiér Horst Seehofer opět bojuje o většinu v zemském parlamentu.
V Rakousku naplno začal takzvaný supervolební rok. Série několika hlasování ve spolkových zemích vyvrcholí na podzim volbami do parlamentu. Hodně toho napověděly včerejší volby v Korutanech a Dolním Rakousku. Klíčovými postavami byli dva starší pánové. Jeden by možná chtěl být příštím rakouským prezidentem a druhý v 80 letech poprvé vstupuje do nejvyšší politiky.
Špatnou zprávou pro německou sociální demokracii je aktuální průzkum popularity pro německý list Bil dam Sonntag. Poprvé po dvou letech se podle agentury Emnid SPD se Zelenými propadla ve voličské přízni až za strany současné vládní koalice CDU/FDP. Rok před parlamentními volbami se tak zdá, že do politického dění v Německu výrazně zasáhne Pirátská strana.
V Berlíně vyvrcholí série letošních německých zemských voleb. A průzkumy naznačují, že strany německé vládní koalice utrpí další citelnou porážku. Sympatie obyvatel německé metropole si překvapivě získává Pirátská strana.
Těžkou ranou pro vládní koalici kancléřky Angely Merkelové skončily nedělní volby Porýní-Falci a v Bádensku-Würtenbersku, kde po téměř 60 letech ztratila CDU svou pozici. Z úspěchu se radují zelení a SPD. Především Zelení slaví historický volební zisk. V Bádensku-Würtenbersku budou mít zřejmě vůbec prvního zemského premiéra.
Křesťanští demokraté německé kancléřky Angely Merkelové zřejmě přišli po desetiletích mocenského monopolu o kontrolu nad Bádenskem-Würtemberskem. Tu by naopak měli mít dosud opoziční Zelení a sociální demokraté (SPD). Ukazují to první odhady dnešních zemských voleb.
Volby ve spolkové zemi Bádensko-Würtenbersko nazývají média referendem o vládě kancléřsky Merkelové. Jde o tradiční baštu křesťanských demokratů a průzkumy naznačují, že CDU může po 57 letech skončit v opozici. Stejně napjatě se očekávají výsledky voleb v Porýní-Falci. Na vině je debata o jaderné energii, která ovládla Německo.