Německá vládní koalice utrpěla v zemských volbách porážku

Těžkou ranou pro vládní koalici kancléřky Angely Merkelové skončily nedělní volby Porýní-Falci a v Bádensku-Würtenbersku, kde po téměř 60 letech ztratila CDU svou pozici. Z úspěchu se radují zelení a SPD. Především Zelení slaví historický volební zisk. V Bádensku-Würtenbersku budou mít zřejmě vůbec prvního zemského premiéra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí se ve Stuttgartu přišly rozloučit s koalicí CDU – FDP

Tisíce lidí se ve Stuttgartu přišly rozloučit s koalicí CDU – FDP | Foto: Klára Stejskalová

„Je to historický okamžik,“ radoval se zřejmě příští bádensko-würtnberský premiér Kretschmann ze strany Zelených.

Odchod křesťanských demokratů do opozice oslavovaly v centru Stuttgartu tisíce lidí. „ Pravděpodobně o tom rozhodla jaderná havárie ve Fukušimě a projekt nádraží Stuttgart 21,“ soudí jeden ze stuttgartských voličů. „CDU navrhla prodloužení provozu atomových elektráren a jejich obrat teď nikoho nepřesvědčil,“ říká další žena.

Vládě nejprve uškodilo loňské porušení dojednaného moratoria o jaderných elektrárnách. Odstávku a nařízení kontroly elektráren pak politicky podlomil nešťastný výrok ministra průmyslu Brüderleho, který naznačil, že vše byl jen předvolební tah. Jeho spolustraníci se následně snažili jeho prohlášení dementovat.

„Spekulovalo se, že odstavené nejstarší reaktory už nebudou zapojeny do sítě, protože nesplňují požadovaná přísná bezpečnostní opatření,“ informuje ze Stuttgartu německá zpravodajka Klára Stejskalová. Právě v Bádensku-Württembersku se nachází nejvíce německých jaderných elektráren.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německá zpravodajka ČRo Klára Stejskalová telefonuje o příčinách prohry CDU

Podle většiny řečníků vyhrálo v Bádensku-Würtnebersku lidové hnutí, lidé se nenechali umlčet. „Teď tu bude vláda, která bude naslouchat lidem,“ věří příznivec SPD.

Němečtí komentátoři se shodují, že prohra v tradiční baště může znamenat ústup ze slávy kancléřky Merkelové. Debaklem skončily nedělní volby pro FDP ministra zahraničí Westerwelleho, pod kterým se začíná povážlivě houpat křeslo.

Včerejšímu debaklu CDU předcházela loňská prohra v Porýní-Vestfálsku, kterou následovala drtivá porážka v Hamburku.

Klára Stejskalová, Katarína Brezovská, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme