'Bude to stejný tunel jako opencard,' stěžují si občané v žalobě na parkovací zóny

Komplikují život, vytváří problémy místo jejich řešení, umožňují systematické sledování lidí, stěžují si na modré parkovací zóny lidé v hromadné žalobě na Prahu. Bude to stejný tunel jako opencard, stojí v ní mimo jiné. Žalobu před týdnem u Městského soudu v Praze podal právník Ondřej Pecák, zaznamenává 39 jednotlivých případů nespokojených občanů a požaduje zrušení modrých zón.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parkovací zóny Praha 8 Karlín | Foto: Jana Kudláčková | Zdroj: Český rozhlas

Informaci přinesl server Echo24.cz. Parkovací modré zóny jsou podle Pecáka zřízeny protiústavně a slouží jen jako zástěrka pro výběr peněz. Největšími problémy jsou podle něj špatně nastavený ceník, který nepřihlíží k životní situaci občanů, nenaplnění hlavního záměru, čímž mělo být zklidnění dopravy, a nepoměr v přínosu zón ve srovnání s velkými dopravními, hmotnými i sociálními škodami, které přinesly.

Systém kompletně i v souvislosti s absencí záchytných parkovišť není podle Pecáka domyšlený a nemá oporu v zákoně o pozemních komunikacích, píše server.

„Jde o značný nepoměr minimálního přínosu zavedených zón placeného stání proti obrovskému počtu způsobených problémů jednotlivcům tak, že nelze hovořit podle názoru navrhovatelů o splnění zákonného zmocnění,“ uvádí se podle serveru v žalobě.

Lidé mají podle žaloby také strach z úniku osobních informací při platbě kartou na parkovacích hodinách a při sběru dat, který provádí společnost Eltodo. „Obáváme se, že rozsah sbíraných dat může příliš snadno uniknout i vzhledem k objevování se podezření, že kauza parkovacích zón bude stejný tunel jako kauza opencard,“ cituje server jeden z bodů žaloby. Naráží například na informace o pochybných subdodavatelích společnosti Eltodo, o nichž informoval týdeník Dotyk.

'Obecní práskač'

„Celý systém je postaven na tom, že soukromá společnost provádí systematické sledování lidí a jejich vozů, které pak předává policii jako 'pomocná stráž veřejné bezpečnosti' nebo napřímo řečeno obecní práskač, jehož podání lze kvalifikovat jako udání, k čemuž i tak bude muset policie procesně přistupovat se všemi důsledky,“ stojí dále v žalobě.

Stížnosti nejčastěji souvisí s finančními komplikacemi, které zřízením zón vznikly jak rezidentům, tak dojíždějícím. Žaloba poukazuje také na to, že modré zóny problém s parkováním místo řešení naopak vytvářejí. „V místě bydliště poškozeného byly zavedeny zóny, které neřeší žádný místní problém, protože žádný neexistoval, a vytvořily pouze nové problémy, které komplikují život v místě,“ cituje deník žalobu.

Pražská politická reprezentace se podle jednoho z navrhovatelů chová jako lichvář místo partnera a cíleně občanům škodí.

Část žaloby je vyhrazena i peripetiím, se kterými se musí vypořádat mimopražští motoristé. Zřízení podle nich neplní veřejný zájem a navíc znemožňuje občanům plnit pracovní povinnosti. Žaloba tak poukazuje na porušování veřejného zájmu a tedy na nezákonnost a neústavnost zřízení.

Absurdní situace

Lidé si v žalobě stěžují také na nekoncepčnost zřízení modrých zón, podle nich se projektovaly od stolu. Někde zabírají větší plochu ulice a není možné vedle zaparkovaného auta projet, jinde jsou zavedeny na velmi riskantních místech, a v některých ulicích Prahy 6 dokonce vedly ke zmenšení počtu parkovacích míst.

V jednom z případů došlo k zřízení modré zóny před garáží, kam tak logicky není možné vjet, nebo před ní zastavit bez příslušné parkovací karty.

Hromadná žaloba obsahuje 39 jednotlivých případů, podle Pecáka jich ale bude ještě přibývat.

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme