Francie začala likvidovat Džungli u Calais. Úřady přemístí přes šest tisíc migrantů

Uprchlický tábor v Calais v pondělí začali likvidovat. Přes šest tisíc tamních migrantů chtějí francouzské úřady přemístit do lépe vybavených uprchlických center. Proti jsou někteří uprchlíci i lokální politici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlický tábor přezdívaný Džungle poblíž města Calais | Foto: Reuters

Francouzské úřady se chystají vystěhovat a zlikvidovat uprchlický tábor v Calais zvaný Džungle. Ve špatných hygienických a bezpečnostních podmínkách tam žije přes šest tisíc migrantů. Operace bude trvat týden. Francouzská vláda začala v neděli v táboře rozdávat letáky, ve kterých informovala o chystaném vyklizení tábora.

V předvečer vyklízení ale v táboře propukly protesty. Skupina migrantů podpálila mobilní toalety a házela kameny na policii. Ta na útok odpověděla slzným plynem. Na vyklízení tábora bude dohlížet přes 1200 policistů a četníků, ke kterým mají dorazit ještě posily.

Úřady zruší uprchlický tábor v Calais, uzavření Džungle potvrdil prezident Hollande

Číst článek

Od pondělního rána by na 60 autobusů mělo z Calais odvézt skoro polovinu migrantů. Čeká je přemístění do ubytovacích center po celé Francii, kde budou moci požádat o azyl. Proti plánu mimochodem protestuje řada lokálních politiků kvůli obavám o bezpečnost.

V Džungli jsou především migranti ze subsaharské Afriky a z Afghánistánu, kteří nemají moc velkou šanci získat azyl. Mnozí proto odmítají odejít. „Nechci jít na jiné místo, chci zůstat v Džungli bez ohledu na to, co se zde děje. Jsem bez domova, ale ne bez naděje a vím, že jednoho dnes se dostanu do Kanady,“ říká muž, který uprchl ze Súdánu.

Tvrdí, že v Džungli zůstane, i pokud začne její likvidace. Migranti ale nemají příliš na výběr. V úterý by do tábora měla přijet úklidová četa, která začne likvidovat provizorní přístřešky. V táboře je také skoro 1300 dětí, velkou část z nich převezme Velká Británie.

Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme